IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия – губеща или печеливша от иранското споразумение?

Спадът на цените на петрола, който се очаква да последва от споразумението, ще е удар за руската икономика, смятат анализатори

16:30 | 25.07.15 г. 21
<p>
	<em>Руският президент Владимир Путин и иранският му колега Хасан Рохани. Снимка: Ройтерс</em></p>

Руският президент Владимир Путин и иранският му колега Хасан Рохани. Снимка: Ройтерс

В много от преговорите си със САЩ Русия обикновено е прибягвала до своя коз – Иран. След историческото споразумение с ислямската република обаче някои експерти смятат, че Москва ще има по-малко предимства в бъдещи преговори по различни  проблеми не само с Вашингтон, но и с останалите световни сили, пише CNBC.

В резултат на иранската сделка руските позиции по отношение на износа на нефт към Европа са особено уязвими, коментира Ед Морс от Citigroup пред CNBC.

„Петролните компании в Европа, особено на средиземноморския пазар, могат да постигнат неочаквани успехи, като сключат договори за нефтени проучвания и нефтена продукция с Иран. Те ще са нетърпеливи да възобновят отношенията си със страната“, казва Морс. Според него най-добрият краткосрочен начин това да се случи е като се закупува повече от иранското „черно злато“, а най-големите жертви ще се окажат Русия и Ирак.

Още преди подписването на споразумението имаше мнения, че Русия ще е губеща от тази сделка в дългосрочен аспект. Сега Иран ще има по-добър достъп до пазара на енергия и така ще бъде конкурент на Русия, смята Доналд Йенсен от Центъра за трансатлантически връзки.

„Докато се опитва да запази добрите си взаимоотношения с Москва, Иран ще се опита да завърже по-добри връзки със Запада“, казва още той.

Други анализатори вярват на руския президент Владимир Путин, който приветства споразумението и го означи като крачка напред за Средния Изток.

Мнение, че ако Русия наистина е искала да дезертира от споразумението, е имала възможност да го стори, изразява Александър Климент, ръководител в Eurasia Group, предава CNBC.

„Цените на петрола спадат в краткосрочен план и това се отразява върху Русия, но за Кремъл това е справедлива цена за избягването на ядрената надпревара в Средния Изток или удар от страна на САЩ, или Израел върху Иран, а това са далеч по-лоши варианти за Русия“, посочва Климент. Според него облекчаването на ембаргото, наложено от ООН върху Иран, ще отвори доходоносен пазар за руските оръжейни износители, които вече са в добри отношения с ислямската страна.

Износът на петрол и природен газ са гръбнакът на руската икономика и спадът в цените на „черното злато“ в комбинация със санкциите, наложени ѝ от западните държави, ѝ нанасят тежък удар.

Цените на петрола ще продължат да са ниски, като е възможно повишение в началото на 2016 г., прогнозира Морс. Ако Иран обаче реши да нахлуе на пазара с голям обем добиви, би трябвало това да се отрази силно на цената на петрола, допълни той. „Очаква се цената на американския петрол да се възстанови до 56 долара за барел, но ако Иран пренасити пазара, това ще е невъзможно“, счита експертът.

Докато нещата могат да станат трудни за Русия поради по-евтиното „черно злато“, то Москва е изиграла ключова роля за сключването на сделката, смята Матю Роянски, директор на Kennan Institute. Според него това ще се отрази на отношенията между държавния секретар на САЩ Джон Кери и руския външен министър Сергей Лавров.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:38 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

5
rate up comment 11 rate down comment 1
stanislavr
преди 8 години
Русия отдавна внася петрол от Иран на бартер за други стоки. Сега като се замогнат малко по малко иранците, ще продава оръжие за парици, за което пък Императора е прав.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 4
SimeonAtanasov
преди 8 години
Твърде е възможно руснаците да получат лъвския пай в иранската петролна и газова област, що се отнася до чуждите партньори. Или ще получат концесии за добив на газ и нефт или износът на Иран ще минава през Русия. Възможно е да спретнат с Иран и един газов ОПЕК.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 5
SimeonAtanasov
преди 8 години
Къде ми изчезна коментарът? Бях обяснил, че няма как добивът на Русия да падне от сегашните 10 млн. барела нефт дневно на 3 млн. барела, колкото потребяват. Колкото и да се амортизират и изчерпват старите находища и дори руснаците да не успяват да ги заместват изцяло с нови сондажи, които сами трябва да разработват. Нали се сещате, че нефтодобив в Русия има много преди западни фирми да започнат да се кооперират с руски като им предоставят ноу-хау и технологии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 14
крас
преди 8 години
"най-големите жертви ще се окажат Русия и Ирак."ИМА И ТРЕТА ЖЕРТВА КОЯТО Е ОЩЕ ПО ГОЛЯМА - Саудитска арабия, която в последните месеци "затопли" отношенията си с Русия. Не някой друг , а точно тя създаваше проблемите с исляма в руските републики изповядващи тази религия. ВЪПРОСА Е НЕ ДА СЕ ПЕЧЕЛИ ВИНАГИ И НА ВСЯКА ЦЕНА, А РИСКА ДА БЪДЕ РАЗПРЕДЕЛЕН ПО НАЧИН ПО КОЙТО ДА НЕ СЕ ГУБИ!С този ход със саудитите се сваля градуса на напрежението не само в тоз район на света, но и в тлеещи в Русия конфликтни точки които ангажират огромен ВОЕНЕН потенциал. ОТ ЕДНО РУСНАЦИТЕ ГУБЯТ , НО ОТДРУГО ПЕЧЕЛЯТ - намалят не само приходната част на бюджета , но и разходната му част!МИРЪТ в тази част на държавата им дава възможност да пренасочат вниманието си в друг техен проблемен регион - УКРАЙНА. Украйна е онова место на руските интереси в което ГЕРМАНИЯ прави опити за трайно настаняване. Ще бъдат ли наритани фрицовете от Украйна е въпрос, който руснаците ще решат в близко бъдеще.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 11
Атанасио
преди 8 години
САЩ консумират петрол колкото Китай ,Индия и Япония - http://***.economy.bg/world/view/9280/Koj-kolko-petrol-konsumiraОколо 45% е внос и имат сметка да е евтин и другата причина да смъкнат цената е да фалират Русия ,Сирия ,Иран и Венецуела След кризата през 70-те Джими Картър(президент на САЩ) поръчва и 1980год. има официален държ.доклад за запасите и политиките на САЩ водят до убийства на милиони след 20 секунда тук - https://***.youtube.com/watch?v=incycb3wUL8Въпроса е защо 1996год. убиха ел.колата - http://***.emic-bg.org/news/item/663Престъпления на САЩ срещу човечеството са много и съм обяснил подробно защо и как - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1569004520044443
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още