IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Парадоксът на Пекин: Невероятният успех на държавния капитализъм

Въпреки грандиозния икономически бум през последните десетилетия властта на правителството се базира върху контрол, намеса и цензура

08:11 | 01.10.19 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Само ще напомним, че в столицата на най-голямата европейска икономика, новото летище в Берлин все още не работи - след 13 години строеж. А и никой не вярва, че поредният срок за завършване – догодина, ще бъде спазен. E, в Китай нещата са различни: за много кратко време цели села бяха преместени с едно щракване на пръстите на стратезите на КП - общо 20 000 души бяха преселени. Без процедури за одобрение на планирането, без оплаквания, без технически повреди. „Тъй като държавата има повече власт, тя е по-бърза в изпълнението на нещата", казва банкерът Накао.

На какво е способен държавният капитализъм с китайски характер доказва статистиката на страната. Номиналният брутен вътрешен продукт нарасна с фактор 194 от началото на 80-те години. САЩ и Европейският съюз генерират фактор седем и пет за същия период.
По покупателна способност държавно-капиталистическият Китай вече е дори по-голям от капиталистическия САЩ. Китай е най-големият износител в света с годишен износ на стойност 2,5 трилиона долара. Стойността на фондовата борса на петте най-големи китайски технологични компании е 831 милиарда долара, докато тази на европейските е само 262 милиарда долара.

Вярата в техническия прогрес е непоклатима. Това е видно и на летище Daxing. Софтуер за разпознаване на лица, сензори за откриване на радиоактивни материали и оборудване за измерване на инфрачервена температура са проектирани да намалят времето, необходимо за проверки на сигурността, от пет минути на три до четири секунди. Клиентите на Southern Airlines ще могат да се регистрират със своите лица, използвайки технологията на китайския високотехнологичен гигант Huawei.

След разширяване на летището, което китайците наричат „звездна риба" заради звездообразната си архитектура, ще бъдат превозвани 100 милиона пътници годишно. И ако всичко това не е достатъчно от превъзходството, от страната на летището, встрани от Пекин, от нищото ще се създаде нов мега високотехнологичен град.

Планът е всичко, индивидът нищо. А летището е само последният пример за китайската мания за осъществимост, на която много западни предприемачи завиждат. Каква промяна - за възможно най-кратко време.

Матиас Клаусен е партньор в търговската компания Melchers. Той си спомня точно кога е отлетял за Пекин, за да разшири бизнеса на базираната в Бремен компания в Китай. Това е било преди 35 години, Китайската народна република беше на 35 години. По това време точно един самолет на седмица отлиташе от Европа за Китай.
Когато пристига в Пекин, шефът на клона го взема от летището заедно с шофьора си. „Да шофираш като чужденец по онова време беше животозастрашаващо“, обяснява Клаусен - трафикът беше толкова хаотичен. Един час и половина карахме по лошо осветени улици, покрай каруци с магарета, казва той.

От кабинета си на 14-ия етаж, стая номер 1432, Клаусен гледа директно над площад Тянанмън в Пекин. Всички чуждестранни компании е трябвало да осъществяват бизнеса си от хотел Пекин, само на няколкостотин метра от площад Тянанмън.

Държавната сигурност е била на 16-ия етаж. Клаусен е сигурен, че всеки един от неговите разговори е бил подслушван. През 80-те години в Китай е имало толкова малко представители на чуждестранни компании, че всички те се побират в 18-етажния хотел „Пекин“. Западногерманци, източногерманци, американци, италианци, французи - всички са имали както офиси, така и частните си стаи там. „Всички се познаваха."

Днес Клаусен шофира за половин час от летището, минавайки покрай баровски коли, а от каручките няма и помен. Трансформацията на китайската икономика е спираща дъха. Тя следва дългосрочен и най-вече мащабнооркестриран държавен план.

„Made in China 2025“ - така Сиi нарича плана - и с неги иска да превърне Народната република в лидер на световния пазар в десет важни индустрии до 2049 г. - преди всичко в областта на технологиите. Годината не е избрана случайно. Точно навреме за 100-годишнината на Народната република Китай трябва да бъде водещата индустриална нация в света.

Последна актуализация: 12:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

13
rate up comment 2 rate down comment 2
Sans importance
преди 4 години
Цялото население на Европейския съюз през тази година е под 515 милиона. Населението на Китай след опустошенията на 40-те години на миналия век е 550 млн. Първото население има права, заплати, колко да почива, кога и за колко. И ги имаше и през 1950-те. Второто население днес е над 1 милиард 400 милиона и все още до голяма степен безправно. Ако сте математически, а не икономически грамотни, какъв парадокс търсите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 3
redcretin
преди 4 години
Така ще е докато свършат робите :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 12
Вся власть Советам!
преди 4 години
Много се далече от истината. Предполагам и от каквото и да е образование.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 19 rate down comment 2
dr.5rov
преди 4 години
А бе Митев, не разбра ли, че в живота не може без кризи. Така е в човешкия живот, така е и в обществения. Ако не е твоята грешка, ще е някоя друга грешка. Но ... по-добре да е твоята грешка, отколкото някоя друга. Твоята поне я знаем. Е поне ти я знаеш. Поздрави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 20
Иван Митев
преди 4 години
Съществената причина за стопанските проблеми на Китай е, че Китайската централна банка ползва неправилен модел за емитиране на Китайски ренминби юан. Тази банкова грешка създава щети и възнкива стопанска криза.Вариантите са:1. При запазване на банковата грешка: Китайската централна банка ползва неправилен модел за емитиране на Китайски ренминби юан е с нарастващи щети и проблеми в Китай.Китай е със съдба на жертва на грешката на Китайската централна банка.2. Устойчивият просперитет на държава е възможен, когато нейната централна банка осъществява правилно емитиране на пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 15 rate down comment 12
Вся власть Советам!
преди 4 години
Еднопартийна система с държавна собственост на средствата за производство се нарича социализъм. Еднопартийна система с частна собственост на средствата за производство, работещи съгласувано с държавата се нарича фашизъм. Китайският политико-икономически модел е същият като германския на Хитлер, италиянския на Мусолини, испанския на Франко и португалския на Салазар. Всички те са постигнали бърз икономически напредък. Нито един от тях не оцеля. Вторите преминаха в демократична пазарна икономика по естествен път, след смъртта на диктаторите си. Специфичното за Китай беше регулярната подмяна на държавния ръководител. Преминаването към доживотен такъв рано или късно ще провали системата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 12
дядя Вова
преди 4 години
Ха така,зареди нова лента и дай още един откос :)И всичко с 2 грама разум трябва да се самосветне.Ако не, то е за космическото гробище на души, отнесени от вихъра (на пропагандата).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 16 rate down comment 2
dr.5rov
преди 4 години
Добър опит за обяснение. Там има И почти "безплатна работна ръка". Но ако е така, как китайските комунисти са успели да постигнат тази симбиоза и как "безплатната работна ръка, практически робска" е мотивирана да постига върховите технологични резултати в редица области, цитирани в статията? А що се отнася до симбиозата, то изглежда китайците се опитват да използват тази симбиоза така, че да получат превъзходстово и надмощие в нея. Между впрочем, може би това ще стане норма в новия глобален свят. Какво ще да е глобалният свят, ако не вид симбиоза?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 19 rate down comment 16
Стоян Петров
преди 4 години
Успокойте се, това е поредното азиатско "чудо". Всяка страна си има своята индустриална революция. Тя се състои в превръщането на селяните в граждани. Следващото поколение е вече урбанзирано и отказва да бъхти за жълти стотинки. На Китай тепърва му предстои японизация. PS Бях споменал, но ще се повторя, БВП на Китай не е много по-различен от нашия. По покупателна сила даже ги бием.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 16 rate down comment 3
melon
преди 4 години
Това не е патент на Китай... Чичко Луенин го е измислил. -Новая экономическая политика, НЭП
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още