Президентът на Федералния резерв в Атланта Денис Локхарт е заявил днес, че ако централната банка на САЩ вземе решение за наливане на пари в икономиката, то количеството им трябва да е достатъчно голямо, за да ускори възстановяването, предаде Ройтерс.
Според Локхарт изкупуването на ценни книжа от Фед трябва да възлиза на 100 млрд. долара месечно, за да има необходимия ефект.
С него официалните представители на Фед, направили днес изявления, подкрепящи наливането на нови пари в икономиката, стават трима.
В последно време Локхарт показва все по-растящо опасение от риск от дефлация.
Фед намали основната лихва в САЩ до нива близо до нулата през декември 2008 г. Тези действия бяха последвани от изкупуване на държавни ценни книжа и ипотечни облигации за 1,7 трлн. долара, като тази програма приключи през март.
През лятото от Фед посочиха, че възстановяването на щатската икономика може да има нужда от допълнителна помощ и мнозина анализатори очакват тя да се изрази в изкупуването на още държавни щатски облигации за 500 млрд. долара.
Перспективите за ново изкупуване на облигации от страна на Фед доведоха до поевтиняване на долара през последните седмици и предизвикаха опасения на развиващите се пазари относно техните поскъпващи валути, които затрудняват износа.
Днешни коментари на други двама представители на Фед – президентът на клона в Ню Йорк Уилям Дъдли и на този в Чикаго Чарлс Евънс, увеличиха сигналите, че централната банка е близо до решение в полза на нови изкупувания.
Противоположно становище изказа президентът на Фед в Далас Ричард Фишър, който изрази съмнения относно ефикасността на допълнителни изкупувания на ценни книжа още по-рано този месец.
Той е резервиран по отношение на ефекта от мерките върху намаляването на безработицата. Според него в резултат на политиката на Фед в икономиката вече има изобилие от ликвидност.
Според него темпото на растеж на щатската икономика ще се ускорява с умерено темпо, а политиката на Фед може неволно да насърчи компаниите в страната да инвестират „евтините пари“ в дейности в чужбина, където възвръщаемостта от инвестицията им е по-висока.
Становището на Фишър за липсата на ефект от ново наливане на пари споделят президентите на клоновете на Фед в Канзас сити, Филаделфия и Минеаполис.
*Информацията е допълнена в 21.25 часа


Оптимизмът може да удължи живота, показват изследвания
Идват бури и градушки: Къде ще бъде най-опасно?
Три станаха жертвите на катастрофата край Шумен
Осем пъти по-малко жители на воден режим в България спрямо същия период на миналата година
Емил Дечев с коментар за полетите на Пеевски и Атанасова
Пазарът на труда в САЩ губи инерция, но остава стабилен
Великолепната седморка стана жертва на AI пазарна ротация
Мощни бури в Китай взеха жертви и нанесоха щети на земеделието
Надценените имоти вече трудно се продават на охладения пазар у нас
Съдът разреши на Льо Пен да участва на изборите за президент на Франция
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Украйна е готова на безусловно прекратяване на огъня с Русия
Принц Хари и Елтън Джон загубиха делото срещу издателя на "Дейли мейл"
Бременната Ан Хатауей поведе червения килим на "Одисея"
Разминаване: Преувеличават ли Путин и Герасимов за завоюваната територия в Украйна?
преди 15 години ami kato v BG predi 20 godini - platenite polititsi i darjavni 4inovnitsi gledat da naleia ot darjavata v 4stnite djobove. Tezi koito ne sa vav vedomosta sa protiv, 4e dano gi vklu4at predi da se e razgrabilo vsi4ko отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години може да сринат икономиката на САЩ но в момента долара ще покачи своята стойност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Това може да се нарече "дългова икономика".Тези пари напрактика не съществуват и нямат реално покритие.Вместо да стимулират икономиката те ще я сринат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Това може да се нарече "дългова икономика".Тези пари напрактика не съществуват и нямат реално покритие.Вместо да стимулират икономиката те ще я сринат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години До 1 Мирин Слушаи пич не бъди толкова сигурен че катастрофата е сигурна Тази катастрофа такива като тебе я чакат от 100 години Много е възможно Ф Е Д наред със наливането на пари да повиши и лихвения процент Мисля че Бернанке не само няма да позволи хиперинфлация но няма да позволи никаква инфлация по -висока от 2 % годишно Чаоо Желая ти успех отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Не са луди, трябва да се ГОВОРИ :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години пуцай куме отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Тези са луди, катастрофата е сигурна. Хипер инфлация и колапс.лично мнение :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар