Много „мечки“ по отношение на Китай, включително и известният продавач „на късо“ Джим Кейнос, предупреждават, че икономническите данни на китайското првителство преувеличават драматично растежа, пише CNBC.
Робърт Барбера, съ-ръководител на Johns Hopkins Center for Financial Economics, дори стига по-далеч като заявява, че китайската икономика всъщност се свива.
„Ако вземете 10-те най-големи търговски партньора на страната и съберете износа им за Китай, ще получите данни, върху които правителството няма влияние, и които показват спад от 4% на годишна база“, посочва той.
„Китай може би изобщо не расте в момента“, смята и Патрик Уулф, основател и управляващ партньор в хедж фонда Grandmaster Capital. „Китайският премиер бе цитиран в Уикилийкс да казва, че не вярва на цифрите за БВП. Те са несъстоятелни.“
Уулф излага три сценария за Китай, като базовият му е за тежка рецесия и финансова криза. Лошият сценарий включва още отлив на капитали и политическа нестабилност. Добрият сценарий също предвижда рецесия, от която обаче страната излиза по-силна в дългосрочен план след болезнени структурни реформи в посока по-свободна, по-отворена, по-капиталистическа икономикиа.
Една от причините междубанковите лихви в Китай да продължават да пълзят нагоре е, че банките нямат капитал, изтъква Уулф. „Те нямат капитал, защото заемите им не се връщат, тъй като компаниите не правят пари, макар че отчитат счетоводни печалби.“ Кейнос смята, че кредитният балон става все по-лош и по-лош.
Според икономиста Барбера това може би е само началото. „Мнозина от нас мислят, че в сегашната ситуация Китай ще усети последиците от обвързаността си с глобалния бизнес цикъл.
„Това още не се е случило, тъй като страната създаде този изключителен инфраструктурен бум, който обаче само отлага големия сблъсък с рецесията“


Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително
Корман Исмаилов: ДПС е приключило
Челен удар край Луковит:14-годишно дете пострада тежко
Украйна не е единствената бойна организация, която оформя автономна война
Първан Симеонов: Може да се окаже, че моделът остава без Борисов и Пеевски, но с нов началник
преди 12 години Е що сте ми сложили минуси :(((, не е ли верно т'ва дето казва човека?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А, то само Китай да стъкмисва - САЩ са може би по-големи стъкмисти. Сметки от преди 10-тина години:"$3.9 trillion, or fully 35% of USA reported GDP, was NOT BASED on transactions that you could witness, record, or touch. They were guessed at, modeled, or imputed, but they did not show up in any bank accounts, because no cash ever changed hands."http://***.peakprosperity.com/crashcourse/chapter-16-fuzzy-numbers отговор Сигнализирай за неуместен коментар