По-слабият долар и новата порция икономически данни от САЩ насърчиха леко курсовете на Wall Street в началото на седмицата. През предходната седмица спадът на цените на технологичните акции и мрачното настроение сред потребителите и предприемачите се отрази негативно на пазара.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial се покачи с 0,66 на сто до 17 891,16 пункта. В петък той приключи сесията със спад от 0,32 на сто. За седмицата понижението бе от 1,28 на сто, а за месеца все пак имаше ръст от 0,50 на сто.
По-широкият S&P 500 печели в понеделник 0,78 на сто до 2081,43 пункта, а технологичният Nasdaq 100 напредна с 0,88 на сто до4817,59 пункта.
Настроението в американската индустрия се помрачи изненадващо през април. Публикуваният в понеделник индекс на мениджърите по поръчките (PMI) на Института по управление на предлагането (Institute for supply management – ISM) пада до 50,8 през април от 51,8 през март и под пазарните очаквания за 51,4 пункта. Данните не говорят за скорошно повишаване на основната лихва в САЩ.
Сред отделните компоненти внимание привлича секторът на суровините. Заради съпротивата от страна на властите базираната в Тексас, САЩ, петролна компания Halliburton, която е вторият по големина в света концерн за обслужване на петролния отрасъл, се отказа да се слива с по-малкия си конкурент Baker Hughes. Сега Halliburton трябва да плати неустойка в размер на 3,5 млрд. долара. Акциите на Halliburton поскъпнаха с 1,79 на сто, а тези на Baker Hughes поевтиняха с 1,99 на сто.
Книжата на Colgate-Palmolive скочиха с почти 2 на сто до 72,31 долара за лот, след като анализаторите на американската инвестиционна банка Goldman Sachs подобриха препоръката си за ценните книжа от „Продавай“ на „Неутрално“ и повишиха целта си за курса от 62 на 75 долара.
Акциите на Apple поевтиняха и днес – с 0,1% до 93,65 долара за лот, като това е осма поредна сесия със спад за книжата – най-лошата серия от юли 1998 г. Причината за поредния спад е докладът на пазарния анализатор IDC, според който глобалните доставки на таблети падат с още 15% по време на първото тримесечие на годината заради "повсевместната липса на интерес" към продукта.
Акциите на Amazon продължиха устрема си от петък и в ролята си на втория най-добре представящ се компонент в Nasdaq поскъпнаха с над 3,2 на сто. Книжата се възползват от положителните коментари на анализаторите. През уикенда и Уорън Бъфет заяви, че постиженията на компанията са забележителни за кратък период от време.
В петък те поскъпнаха с 9,57 на сто, след като Аmazon отчете рекордна печалба за изминалото първо фискално тримесечие.
Доларовият индекс се понижи с 0,5 на сто, като еврото се доближи до 1,152 долара за евро.
Фючърсите върху златото скочиха до 1306 долара за тройунция по-рано през сесията, най-високото ниво от 22 януари 2015 г. Фючърсите с доставка през юни приключиха сесията с ръст от 5,30 долара до 1 295,80 долара за тройунция .
Фюърсите върху американския суров петрол поевтиняха с 1,14 долара, или 2,48 на сто, до at 44,78 долара за барел.


Мечка е убила млад мъж на Витоша
Колко струва един абитуриентски бал?
Русия съди легендарна лекоатлетка, противничка на Путин, за 80 евро
Турция предложи да се построи тръбопровод през България за 1,2 милиарда долара за военните нужди на НАТО
В Украйна посещенията при психиатри се увеличили със 173% в хода на войната
Rezilient Health за възможностите на телемедицината, част 1
Rezilient Health за възможностите на телемедицината, част 2
DP World са оптимисти за експанзията на Африка
Свръхбогатите увеличават залозите в икономиката на конфликтите
AI помага в анализа на корпоративни документи, но контролът остава при човека
Jeep направи Wrangler за Капитан Америка
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Дженифър Анистън намери щастието с Джим Къртис
Барбара Палвин и Дилън Спраус очакват първото си дете
6 неустоими рецепти за италиански кексове
Сутрешни навици, които могат напълно да променят деня ви
Захарова: Европейският парламент, докато поучава Китай, игнорира тиранията в Украйна и ЕС


преди 10 години За немското шовинистично отношение(щото ми е любима тема) пример са готите и гетите. Готите твърдели, че са гети, сиреч-тракийци. Но германците до ден днешен твърдят, че са източно германски племена. На кой ще вярваш-на готите или на немците си е твоя работа... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ...имаше само шорт къти. Което си е на практика клауд сторидж. Apple не са една крачка напред-тяхната маркетинг стратегия е да откриват идеи, които лесно могат да продадат(не да ги изобретяват) и да ги прилагат в продуктите си. Добра идея, но не са това, което казваш. Ако искаш стабилни компютри-мятай се бързо на юниксовите системи. Щото совалките такива ползват. Има и уиндоус базирани, но не и на Mac...не знам що...сигурно е щото те там нямат пари за apple.А очевидно ти липсва информираност, след като ползвам dropbox от...не знам...много отдавна-повече от пет години. Хем по принцип трудно се пречупих да си взема смартфон. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Не, не е немеца, който са ти казали в Германия, а ти си повярвал на типичното германско шовинистично отношение към света-те като си харесат нещо и го кръщават немско. Тоя "българин", за който говориш, е с български корени, а не българин и без него Зусе щеше да да програмира с камъчета и пръчици. Ако трябва да обобщавам-компютъра е дело на доста хора в продължение на няколко десетки години. Но ако трябва да ти говоря, както германците са ти говорили(или както англичаните приказват-защото те твърдят, че е Тюринг)-българин е измислил компютрите. Иначе...аз не твърдя, че е зле apple да ги има, с Джобс на чело-раздвижиха пазара и иновациите. Аз твърдя, че единственото нещо, с което могат да се похвалят е невероятен маркетинг. На който може би само Гейтс може да отговори. През късните '90 и ранните '00 масово в клубовете в България(за да се пестят пари от патенти) се инсталираше на някоя много мощна машина целият софтуер(вкл. игрите) и се плащаше само за нея, а на другите PC-та имаше отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години И Аплите са отиваща си фирма както и цялата им държава по простата причина, че образованието им струва по 200 бона, а там рядко някой може да си го позволи дори и да вземе кредит както праат повечето после е без работа и не мое ги върне и изпростяват прогресивно, кой ше им измисля идеите, кой иска да ходи там въобще аз познавам много които се върнаха от САЩа нещо не им е по ценностите и след няколко десетилетия САЩа барабар с Апала и идеите им са тотално довиждане помни ми думата ..... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години хм :)) абе то и Аплите си мислеха, че нищо не може да се инсталира без пари ама разпаряш тела с root и ето, че може. Смартфона зависи как го ползваш и за какво. То и Microsofta си мислеха, че всичко се купува ама и от него се отървахме появи се Linuxa. Като има безкешово общество големо важно има ценни метали има бартер една коза за една овца с 5 цигари добавка ... Там в Сашш може нас бедните в България нямат шанс как да ни накарат да плащаме за нещо сиромах човек - жив дявол. Ти следиш ли ме мене, че на всяко действие има противодействие ... ?! :)) Са има паспорти с биометрични данни ми голема работа има и други паспорти сменяш с тях, след време ше е всичко дигитално ми ок все някой ше му намери цаката копирания и ше се продават фалшиви на черно и т.н. и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Михале, аз също не ползвам облаци и вероятно няма и да ползвам, но аз и смартфон не ползвам, а вие не можете да се изкъкате вече ако не ви е в ръцете! Та..., полека с ракията! Както виждаш - биометрични данни, пръстов отпечатък за доктор и лекарство, забрана на кеша... нема да усетиш, как без Apple ID не можеш да си купиш дъвка... хахаха... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Не знам защо си решил, че съм фанатик. Аз съм просто потребител от много години, в които съм трошил за компютри и техника само мои пари и единствено с калкулатора съм се самомотивирал да купувам в пъти по-скъпи макове и лицензиран софтуер.Колкото до измислянето - все ми е това кой кога и какво е измислил. Аз знам, че хората скочиха на персоналните компютри, след като Епъл им ги предложи. Знам и как Епъл предложи първия си айфон и обясни на популацията, че това не е просто телефон и ще им промени живота. Все ми е това и колко ще се нацвъкат на клона на "облаците", след като първи пак бяха Епъл, а кой го е измислил в банятя си - все това. Не знам какво сте правили вие през 90, мога да ти върна топката за фанатика, като ти метна подобно лекомислено твърдение, че те гони типичното балканско патриотарство - може пък и да вярваш, че българин е изобретил компютъра...?И съм достатъчно прагматичен и информиран, за да знам, че в успеха на Епъл няма нещо случайно. И виноги са една крачка напред отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години И понеже го няма вече Джобс да им прави маркетинга ще им гледаме бавното залязване. ----------------------------------------------------------------------------------------------------именно брате именно, тоя докато беше жив Аплите цъфтяха, замина си човека и както виждаме и те си отиват ...... И незнам защо някакси не ми се вярва някой да се дзифтари за 100 кинта за HDD 2 TB ако па толко се плаши да не изгуби важните данни ей има NAS Server може и там да прай Mirroring, Stripe квот иска и данните ше са у него си ..... да не говорим за тея другите Microsoft, че те кат барнат нещо и става мармалад там както стана със skype и т.н. .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години да бат Мави чета те аз чета те- тъй като аз съм *** в ИТ сектора ей там khao е цар, :)) аз съм малко по-старомоден и не качвам нищо на тея облаци и не ползвам нищо от облаци. Ако ще и гръмотевици да измислят един приятел изяде пръчката с облака като му изтриха 50GB книги за няква причина там нелегално незнам си кво. Утре Сашш ше реши, че много работи са "нелегални" и ше почне масово да трие или забранява, за тва данните на HDD дома - аааа тъй. Особено ако е голям концерн да вземем Roche например те надали ше си качат инфото на "облака" дет имат достъп CIA и FBI да снасят инфо и да праат мизерии. Тааа с тея идейки на Аплите нема ги огрее. Фирмите в България например за кво да позлват Фотошоп кат има алтернативи 20 пъти по евтини или Open Office, Linux etc. Аплите пробват нещо уж кат "идея" но със задни мисли "кражба и контрол" европейците не са гламави и знаят за кво иде реч .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Яко...това с фотошопа, ако си следил ЦЕЛИЯТ пазар в БГ го правехме през 90те. Ама е хубаво, че янките сега са се сетили да последват...примерно интернет клубове Матрицата(дето май от години са фалирали). отговор Сигнализирай за неуместен коментар