Франция предаде днес на Египет първия от двата купени от него хеликоптероносача клас Мистрал, съобщи ТАСС.
Церемонията се състоя в пристанището на френския град Сен Назер в присъствието само на ограничен брой официални лица - началниците на щабовете на военноморските сили на двете страни и на ръководството на френските корабостроители DCNS.
В последния момент бе отменено участието на министъра на отбраната на Франция Жан-Им льо Дриан. Според френски медии причината е демонстрация на работниците от корабостроителницата, недоволни от проекта за реформи в трудовото законодателство.
Египетският министър на отбраната и военна промишленост полковник Седки Собхи, пристигнал във Франция, също не участва в церемонията, но ще се срещне с Льо Дриан, каза за ТАСС представител на производителя.
Първият кораб, който идната седмица ще отплава за Египет, носи името на втория египетски президент Гамал Абдел Насър. Преди да пристигне обаче в Александрия корабът ще участва във френско-египетски морски учения.
От DCNS отказаха да посочат сумата, за която корабът е бил продаден на Египет, като се позоваха на търговската тайна.
Двата кораба клас Мистрал бяха построени първоначално за Русия в изпълнение на договор, сключен през 2011 г. През 2014 г. обаче Париж замрази доставката на корабите заради ситуацията в Украйна, а през 2015 г. Русия и Франция развалиха договора.
Договорено бе, че на Русия ще бъдат върнати около 949 милиона евро и монтираното вече на двата кораба руско оборудване. Малко след това хеликоптероносачите бяха купени от Египет - по френски данни за около 950 милиона евро. Появи се информация, че сделката е частично финансирана от Саудитска Арабия, отбелязва ТАСС.
(БТА)


Италиански град забрани велосипедите
Русия отзова посланика си в Лондон
Хороскоп за 24 август 2026
От синдикат "Образование" се обявиха против започване на учебната година на 14 септември
Волейболните националки загубиха от Гърция на европейското
На Бесент сигурно му се иска някой друг да е финансов министър на САЩ
Центровете за данни търсят нови дестинации, може ли България да е една от тях?
"Първородният грях" е заложен в ДНК-то на изкуствения интелект
Новата кампания на Тръмп рискува Иран да удари из целия Персийски залив
Путин залага, че Русия може да страда повече от Украйна
DIRAVI - забравеното инженерно чудо на Citroën
Джаз, наркотици и Ferrari: автомобилите на Майлс Дейвис
Lexus затвори глава от историята си - LC и V8 си отиват заедно
Всеки пети шофьор изключва система, която ще му спаси живота
Bugatti реставрира стар Veyron, за да го превърне в истинско бижу
Четири дни кибератака: Ирански хакери удариха енергиен обект във Великобритания
Лавров: НАТО и ЕС няма да успеят да се дистанцират от помощта за Украйна
Зеленски: Украйна не е участвала в никаква операция, свързана със саботажа на "Северен поток"
Самолетът Ил-76 ликвидира основните огнища на пожарите в Сърбия
Израел заплаши „Хамас“ с нови удари в Газа заради дронове и балони