Централните банки по света са "доста близо" до границите на възможностите си да стимулират икономиките, заяви в събота генералният секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Анхел Гурия.
При липсата на общи решителни политики глобалният растеж вероятно ще остане слаб, прогнозира Гурия в интервю за Ройтерс преди срещата на страните от Г20 в Китай.
"Оставихме добрите ни централни банкери да свършат цялата тежка работа", коментира Гурия.
"Това трябва да бъде като щафета. Продължителна приспособителна парична политика и след това стигате до втората смяна и подавате щафетата", каза той.
"Сега трябва да я предадете на финансовите министри, икономическите министри, търговските министри, технологичните министри, образователните министри... Сега е голямото време за структурни промени."
Отразявайки коментари на китайския заместник-министър на финансите, Гурия подчерта, че е необходима комбинация от координирани парични, фискални и структурни приспособителни политики, за да се съживи световният растеж, включително в Китай.
Той е относително оптимистично настроен за перспективите пред китайския ръст въпреки повишаващото се дългово бреме и смесения напредък по справянето със свръхкапацитета в ключови сектори под управлението на държавата.
Гурия прознозира, че Китай вероятно може да продължи да расте с по около 6,5 до 7 на сто през текущия петгодишен планови период (до 2020 г.) без големи изкривявания в структурата на икономиката.


Радев разпредели функциите на вицепремиерите
Откриха труп до НДК
Жена загина, след като бе блъсната от кола
Търсят управители на ДКЦ „Иван Рилски“ в кв. „Аспарухово“ и Дентален център I във Варна
Откриха процедура за избор на съдебни заседатели при Окръжен съд – Варна
Подобрете Демократичната партия
П. Димитров: Държавата харчи като семейство, разчитащо на бързи кредити
Доц. Георги Лозанов: Свободата на словото отстъпва пред епохата на автократите
Пловдив остава сред най-активните имотни пазари в България въпреки по-внимателното поведение на купувачите
AI и облачни услуги и нови пазари ускоряват растежа на Shelly Group
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Бившият национал по футбол Сергей Ребров внесе част от гаранцията за Ермак
НСИ изчисли: Средната работна заплата e 1407 евро
Полицията с допълнителни действия за охрана на Вечното дерби
Мирчев за инцидента: Нито някой ме е бил, нито аз съм бил някого ВИДЕО
преди 9 години нещо като теб ??? :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Да достигнеш границите на възможностите си за нещо, което не ти е работа !? Бънджи :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Централните банки - близо до границите на възможностите си да стимулират ръста---хе хе хе... казах аз, че "дебелите ви икономически книги" - НЕ работят!Аз ще кажа , че централните банкери изобщо не са използвали и минимална част от "естествените възможности" за т.н. "растеж"... а тези възможности стъпват на сталиновият принцип - "има човек, има проблем" , което преведено на икономически език - "има балонен дълг - има проблем, няма балонен дълг - няма проблем" ! ОТПИСВАЙТЕ ве бастуни ... ТОВА ВИ Е СПАСЕНИЕТО ... толкова ли не е ясно! И растежа ще бъде почти моментален! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Мдаа , това е най псуваната служителка в това учреждение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Сега е голямото време за структурни промени."не е лошо да се каже , какви са тия структурни промени отговор Сигнализирай за неуместен коментар