Сирийското правителство обяви, че приема примирието, договорено между Русия и САЩ в Женева, предаде агенция САНА, позоваваща се на високопоставен правителствен източник.
"В Дамаск подкрепят американско-руската инициатива, която има за цел политическо уреждане на кризата в Сирия", каза източникът.
48-часовото примирие трябва да влезе в сила на мюсюлманския празник Курбан-байрям на 12 септември и вероятно ще бъде продължено, отбелязва ТАСС.
Ройтерс съобщи, че турският външен министър Мевлут Чавушоглу е разговарял по телефона с американския държавен секретар Джон Кери и му казал, че Анкара приветства американско-руското споразумение за прекратяване на огъня в Сирия. Агенцията цитира декларация на турското външно министерство.
По-рано Турция, която предприе своето първо голямо военно нахлуване в Сирия преди 15 дни, каза, че се готви да достави хуманитарна помощ в северния сирийски град Алепо в координация с ООН след обявеното днес споразумение.
По-рано днес бе обявено, че САЩ и Русия са одобрили план за намаляване на насилието в Сирия и постигане на политически преход след продължилата над пет години гражданска война.
Прекратяването на въздушните удари на сирийския режим е от ключово значение. Удари не трябва да се нанасят и срещу районите, в които отрядите на опозицията са смесени с бойци на Фронта "Ан Нусра", припомни Кери и определи масираните бомбардировки като основен катализатор на насилието.
На практика освен борбата срещу групировката “Ислямска държава”, двете страни се споразумяха да засилят действията си срещу всички джихадистки сили, особено Фронта "Ан Нусра", отбелязва АФП.
/БТА/


Варненски учител с отличие в националния конкурс „Учител на годината 2026“
По 5 евро за чадър и шезлонг на плажа
"Котаракът в чизми" и „Пепеляшка“ днес и утре в Кукления театър във Варна
Дейвид Бекъм стана първият спортист милиардер във Великобритания с 1,18 млрд. паунда
Тръмп: Ликвидирахме втория човек в йерархията на "Ислямска държава"
Си и Тръмп показаха единство за Иран и Ормуз, но не и решения
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Ето я най-новата марка на BMW
Новият VW ID. Polo GTI - над 220 к.с. и 420 км пробег
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Продължават рокадите: Агенция “Митници” е с нов шеф?
Имотната мафия отвътре, какви находки откри полицията?
БАБХ бракува 859 кг био храни от склад в София
Детски дрехи за новия сезон - какво е модерно и удобно?
70-годишният Мел Гибсън си хвана младa италианка за гадже