IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как богатите са станали толкова богати?

Изборите, които правят хората, със сигурност са важни за техния успех, но основната причина е късметът

17:45 | 04.05.13 г. 13
Как богатите са станали толкова богати?

Изследвания показват, че ако родителите не са завършили гимназия, вероятността и децата да не го сторят е 8 пъти по-голяма - 22,2% в сравнение с 2,9% при деца, чиито родители имат подобно образование.

Преимуществата на доброто семейство не свършват с образованието. Икономистът от Tufts Линда Лаури твърди, че половината от всички работни места в САЩ се намират чрез роднини, приятели или познати. Канадските икономисти Майлс Корак и Патрицио Пирейно са установили, че има 40% вероятност даден мъж да работи в същата компания, в която е работил и баща му. Този дял достига 70% при единия процент от населението с най-големи доходи.

Това обяснява защо връзката между доходите на даден родител и неговото дете е още по-сила при най-богатите, отколкото при населението като цяло, според Корак. 1/3 от наследяванията на директорски постове в публичните компании в САЩ са от хора с роднинска връзка с предишния директор, основател или голям акционер.

Особено трудно е да се обяснят промените в неравенството в САЩ напоследък, ако за логика се използва факторът "усилие".

Ако от 1979 г. насам растежът беше разпределен равномерно, по-бедните 80% от американците би трябвало днес да печелят повече, според изчисления на Центъра за бюджетни и политически приоритети. Техните доходи щяха да са по-големи с 1300 долара. Американците между 60-ия и 80-ия процент трябваше да печелят с по 6500 долара повече. А доходите на най-богатия 1% от населението трябваше да намалеят с 347 000 долара.

Дали това се дължи на факта, че по-бедните 80% от американците са станали значително по-мързеливи от 1979 г. насам?

На международно ниво сравнителното въздействие на усилията срещу късмета е още по-силно изразено в полза на късмета. Според статия, публикувана неотдавна в New York Times, доходите на домакинствата в Манхатън са също толкова неравномерно разпределени както в Сиера Леоне - и на двете места най-богатите 1/5 от жителите изкарват 40 пъти повече от най-бедните 1/5.

Около 2/3 от глобалното неравенство може да бъде обяснено с географски фактори, според Бранко Миланович. Ако  роднинството и локацията бъдат комбинирани като фактори, излиза, че 80% от доходите на човек като възрастен са предопределени от мястото, на което този човек е роден, и неговите родители.

Изборите, които правят хората, със сигурност са важни за техния успех. Но късметът, а не усърдната работа, определя в много по-голяма степен защо богатите са богати, а бедните - бедни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 6 rate down comment 1
bgMan
преди 11 години
Чудесна статия но доста в резюме.Дано в Businessweek (или някой друг на ниво) намерят време за по-обширни изследвания и анализи по тази тема.Късмета си е несравним с нищо друго но интересното е, че най-често (има и доста изключения, разбира се) късмета идва при тези, които не се отказват и продължават да опитват след всеки провал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 8
Sakamano
преди 11 години
Знаем какво се опитвате да докажете - че ако не всички могат да бъдат богати, то всички могат да станат еднакво бедни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 20 rate down comment 7
Грую Груев
преди 11 години
страхотна статия с толкова много истини - поздравления за автора и екипа на Инвестора. В Бг имаме подобна поговорка: роди ме, мамо с късмет, па ме хвърли на смет.И тук не става дума за комунизъм, утопии и прочие бълвочи, просто 95% от работата, която се извършва, може да се върши от всеки средностатистически *** с 2-3 месеца обучение. Не ти трябва харвард, йейл, оксфорд и т.н. - стар български или варненския затворен юнивърсити са напълно достатъчни, стига да имаш вуйчо владика. И примерите за това са хиляди покрай всеки от нас, че даже и на държавно ниво - Тиквата какво е завършил? Цецо? Гея? Хъмпи? Но това не им пречи да са достигнали върховете в социалната структура наречена България, нали?П.С. Горното не се отнася за много специфични професии като ядрени инженери, софтуерни разработчици, корабострители и т.н., но е абсолютно валидна за всички останали. Може да звучи лузърско и оправдателно, истината винаги изглежда най-абсурдно и българите пак ще го докажем на 12.05 :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 5
deBill
преди 11 години
не искаме от онова комунистическо равенство
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 5
kane
преди 11 години
еми като неискате ревенство сега ще молите за живота си после, когато ще има насилствено ревенство... викат му революцияПапата! Той великия предводител на ДЕСНИТЕ, на КАТОЛИКА... за католика няма разлика м/у парите и живота те са еднакво важни, та тяхния велик водач им каза тази седмица: "slave labor." Even worse, the unfair salaries and profit-at-all costs policies were "against God," , "Work is fundamental to the dignity of a person," he told tens of thousands of people in a May Day speech. "I think of how many, and not just young people, are unemployed, many times due to a purely economic conception of society, which seeks selfish profit, beyond the parameters of social justice."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 3
melon
преди 11 години
След година ще е същото...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 10
deBill
преди 11 години
Да национализират всичко да направят един социализъм и нямат проблеми всички ще станат еднакво бедни но "равни" .А по БВП ще се състезават с райския остров Куба
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 24 rate down comment 5
kane
преди 11 години
Богатство се придобива чрез смърт /казват му наследство/Или чрез експлоатация на ресурси/хора, природа/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 17 rate down comment 7
Fiscalist
преди 11 години
Проблемът започва и завършва в главите на лузърите. Няма нищо лошо в неравенството.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 3
kane
преди 11 години
..еми Рико то това е късмета - да се родиш в богаташи а не у бедни... който си задава твоите въпроси става социалист. Което е единствения начин за решаване на проблема, другото му викат революция, а там е страшно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още