Цената на петрола се понижава в петък, изтривайки част от ръстовете от вчерашния ден. Това се случва на фона на поскъпващия долар заради растящите очаквания, че Федералният резерв ще увеличи основните лихви в опит да обуздае инфлацията, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поевтиняват с 0,9% до 82,16 долара за барел, а тези върху американския сорт West Texas Intermediate (WTI) изтриват 0,8% до 80,92 долара за барел.
„Доларът може да задържи силното си представяне, докато очакванията за по „ястребен“ Фед** не бъдат преглътнати напълно от пазара, което може да не е по-рано от средата на 2022 г. Преди това да стане, силният долар може да е възможна спънка пред по-високите петролни цени“, коментира Леона Лиу, анализатор към DailyFX.
И двата водещи контракта трябва да завършат седмицата със спад от около 0,7% след резки движения нагоре и надолу, водени от поскъпващия долар и спекулациите дали администрацията на президента Джо Байдън ще пусне количества от стратегическите петролни резерви на страната, за да охлади цените.
„Пазарът се намира в тънко балансирана ситуация“, смята старши икономистът на Westpac Джъстин Смърк. Според него по-големият въпрос е за промените в динамиката на търсенето, тъй като пазарът се отдръпва от силното възстановяване, което в основата е възстановяване на търсенето на стоки, и се насочва към възстановяване в търсенето на услуги.
В четвъртък ОПЕК намали прогнозата си за световното търсене на петрол за четвъртото тримесечие с 330 хил. барела на ден спрямо очакванията от миналия месец.
„Въпреки че цената на петрола може да има полза от възстановяващото се търсене, растящите енергийни цени и по-неотстъпчивата инфлация намаляват очакванията за растеж и така ограничават потенциала на петрола в горната граница“, коментира още Леона Лиу.
Миналата седмица ОПЕК, Русия и партньори, известни заедно като ОПЕК+, се съгласиха да се придържат към плановете за прибавяне на 400 хил. барела на ден към пазара всеки месец.
*Информацията е актуална към 8:45 ч.
**Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното „ястреби".


Спипаха двама гастрольори, тарашили жилища и автомобили във Варна
Трима мъже от Попово са загиналите при зверската катастрофа край Търговище
Няма опасност за околната среда заради авариралият танкер край Ахтопол
Никола Цолов спечели първия си подиум във Формула 2
Меси донесе победата на Локо (Сф) над Ботев (Пд) в драматичен мач с пет гола
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Спират камионите през „Капитан Петко войвода–Орменио“
Защо туристи посещават места на зверства?
Община Царево задейства системата BG Alert
Идеи за коледни подаръци под 50 лева
Зеленски: Русия падна ниско, атакува цивилни обекти в деня на Свети Николай