Най-големият автомобилостроител в света Toyota отново е на първо място по обем на продажби в края на третото тримесечие, предава БТА, позовавайки се на информация на агенция ИТАР-ТАСС.
В периода юли-септември компанията е продала в целия свят 2,5 милиона автомобила, което е с 2,8 процента повече спрямо същия период на миналата година.
Американският концерн General Motors, който е на второ място в класацията, е продал за същото тримесечие 2,4 милиона автомобила. Това е с 5,5 процента повече, отколкото през същия период на 2012 година. На трето място е германският концерн Volkswagen, който успя да продаде в периода юли-септември 2,33 милиона автомобила, включително товарни.
Toyota е лидер по продажби и през първите девет месеца на годината. Според анализатори резултатите на компанията са подпомогнати от слабия курс на йената, която през 2013 година е поевтиняла средно с 11 процента спрямо миналата година. Това е резултат от енергичната политика на премиера Шиндзо Абе, която до голяма степен се състои във вливането на големи количества пари в икономиката.
През 2012 година Toyota успя да продаде най-много нови коли на световните пазари - 9 748 000. На второ място бе General Motors с 9 290 000 единици, а на трето остана Volkswagen Group с 9 100 000 продажби.
Още по темата вижте в коментара на Нейра Чехич от Bloomberg!
Още новини с автомобилна тематика четете в Automedia.bg


Цените на горивата у нас растат лавинообразно
Инвестират над 200 млн. евро в Шумен
На косъм от трагедия: Автобус скъса мантинелата и навлезе в насрещното на в София
Овъглено тяло на бизнесмен е открито в дома му в Банкя
Mъж е с опасност за живота след катастрофа край Варна
От хартията до BookTok: Екологичният отпечатък на книгите
Д. Грозева: Продавачите на жилища изостават с шест месеца от пазарната реалност
Nvidia обсъжда гаранция за OpenAI по AI проект за 500 млрд. долара
Електропреносната мрежа на САЩ се задъхва заради жегите и центровете за данни
Саудитска Арабия търси нов обход за петрола след заплахата на хутите
60-годишен ЗАЗ се продава за 20 000 евро
JLR спира производството на базовия си модел
Осем неща в автомобила, без които може да минем
Автобус скъса мантинелата и навлезе в насрещното на „Цариградско шосе“
Луксозен SUV на Zeekr се заключи веднага щом напусна Китай
Само за жени: хороскоп за август 2026
ЦСКА обърна Ботев с два късни гола, феновете искат оставката на Христо Янев
Планът на Запада да окаже натиск върху Путин има очевиден недостатък
Меган Маркъл се показа по бански
Полицията откри 12-годишната Мери