Дните на бензина и дизела са вече преброени, след като редица държави от цял свят приеха да забранят автомобилите с двигатели с вътрешно горене, предава Car & Driver.
Забраната засяга само новите автомобили и ще бъде факт едва през 2050 година, като решението е било взето на Конференцията на ООН за изменението на климата - COP21. Зад него е застанала организацията за автомобили с нулеви емисии ZEV, част от която е и известната като дом на автомобилите Германия.
В нея членуват още Холандия, Норвегия и Обединеното кралство, както и няколко американски щата - Калифорния, Кънектикът, Мериленд, Масачузетс, Ню Йорк, Орегон и Върмонт.
Целта на мярката е да се намалят парниковите емисии с до 40%, което ще подкрепи мерките за справяне с климатичните промени в глобален мащаб.
Въпреки че до 2050 година има много време, мярката ще окаже благоприятно въздействие върху развитието на алтернативните задвижващи системи. Редица компании вече обявиха плановете си за преминаване към екологични задвижващи системи, като най-яркият пример е Toyota. Японският гигант, създател на първите в света масови хибриден и водороден автомобили, вече обяви своята стратегия Environmental Challenge 2050 plan, която предвижда елиминирането на моделите с конвенционален агрегат до 2050 г.
Още по темата четете в Automedia.bg


Електромобилите с голям пробег се превръщат в проблем
Какво време ни очаква в понеделник?
Обърната кола стои в канавката край Кичево вече втори ден
Приключенец ще обиколи България с "Балканче" (ВИДЕО)
Основан от българи стартъп помага на счетоводителите в най-сложните им задачи
Иранската диаспора в САЩ е разделена относно подкрепата си за националния отбор
Брекзит беше избор на сърцето, а не на разума
Филмът „Денят на истината“ подчертава маркетинговата дилема на Холивуд
Пасивните фондове вече не са толкова пасивни
Последното Lamborghini с чист V12 вече струва двойно
Ford жертва по един двигател на ден, за да реши големия си проблем
Електромобилите с голям пробег се превръщат в проблем
Най-добрият двигател на Maserati става хибрид, но не и PHEV
Бъдещата българска кола: Тествахме Ora 5, която от зимата ще се прави в Ловеч
Как да се предпазите от кърлежи това лято?
Ямал: Мечтал съм да бъда на Световното, последният турнир гледах от класната стая
Германия започва масова депортация на афганистанци
30-годишен моторист загина при катастрофа в Русе
Иранската делегация напусна преговорите в Швейцария след заплахите на Тръмп


преди 10 години И глобалното затопляне ли, Танасее. Трябва да се борим и с елиптичната орбита на планетата и да вземем да взривим една бомба тъй че да отместим земята на стотина км от слънцето, така ще решим глобалното затопляне за векове напред! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ами Лукойл - Захариев тогава на кого ще си продават ***?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Темата е много сериозна и съм готов да застана пред всички академии на науките ,експерти и NASA за да обясня подробно защо 2050год. е късно тоест трябва до 2030-2035год. да се забранят коли с ДВГ - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231Идеята ми е забрана на офшорки и т.н. регулации и данък лукс - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685 с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558 за да се избегне и глобалното затопляне - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1494171174194445 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ае кви пържоли кви пет лева, ний ше сме с термоядрени батерии в здника и няма да има нужда от храна :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Най-големият замърсител на околната среда е животновъдството, а не транспорта. Да се знае!"През 2050-та вече няма да има животновъдство - ще си правим пържоли с 3D принтер. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години чал.мите , ба.си де.билната цен.зура !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Е , след двадесеттина години *** ше трябва спрат само да се протягат и да си бъркат в носа ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Най-големият замърсител на околната среда е животновъдството, а не транспорта. Да се знае! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години 2050 г е твърде песимистичен срок Технологичния прогрес се движи със огромни крачки и още 2035 г светът ще бъде много по различен -електрически и водородни автомобили камиони на газ бързи електрически влакове и масово преминаване на работа от къщи което рязко ще намали замърсяващите емисии отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Простотията не е в гората а по хората Иначе има много сценарии за светът и NASA с National Geographic показаха филм за 7-те начина по които може да се унищожи земята Аз говоря за нещата които зависят и глобалното затопляне няма да унищожи земята а просто ще има много жертви и икономически загуби 60 трилиона според списание ''Nature'' тоест по-добре сега да ги дадем а не после Има доклади на ООН и т.н. изчел съм много и пиша защото виждам ,че няма синхрон на действията и ако има той е много размит и далече във времето тоест до 2030-2035год. трябва да няма ДВГ а не 2050год. и т.н. обяснил съм защото мисля така в коментар 1 и 2 отговор Сигнализирай за неуместен коментар