Американският автомобилен концерн General Motors Co. придоби дял срещу 2 млрд. долара в Nikola Corp., като ще си партнира с производителя на пикапи, за да проектира и произведе електрическия модел Badger. Новината изпрати цената на акциите на двете компании нагоре малко преди началото на борсовата търговия, съобщава Bloomberg.
GM ще направи апортни вноски, за да придобие 11-процентен дял в Nikola и да получи правото да номинира един свой директор в борда на компанията, се казва в изявление на концерна.
Стойността на акциите на Nikola скочи с цели 53% преди старта на сесията, докато книжата на GM поскъпват с над 9%.
Двете компании очакват производството на електрическия пикап да започне до края на 2022 г.
Партньорството с GM дава на Nikola - която все още не е генерирал значими приходи - незабавен тласък и индустриалната мощ на утвърден играч, като същевременно от сделката ще се възползва и най-големият американски автомобилен производител.
Базираният в Детройт концерн очаква да извлече ползи от сделката на стойност над 4 млрд. долара.
GM увеличава експозицията си към превозни средства с алтернативно гориво - област, която все повече привлича вниманието на инвеститорите. Пикапът Badger може да се конкурира със плановете на GM за електрификация на бъдещи превозни средства.
За Nikola партньорството с GM е доказателство за усилията на дружеството да спечели доверие при производството на първите си превозни средства.
Още преди година Nikola обяви намерението си да създаде пикап, след като Tesla Inc. представи прототип на собствен футуристичен електрически пикап - кибертрък.
За първи път беше представен Badger от Nikola през февруари, като компанията започна да приема предварителни поръчки за иновативното превозно средство.


Интерактивна карта дава бърз достъп до водните бази по Черноморието
Легендарният кораб на "Грийнпийс" Arctic Sunrise пристига във Варна
Осем задържани след побоя до смърт в Пловдив
Какво ще бъде времето в петък?
Пазарната стратегия „Продавай Америка“ се възражда
SpaceX не трябва да рискува репутацията си с мобилни телефонни услуги
Google измества AI ръководството си в Калифорния, за да настигне конкурентите си
Моделите на OpenAI са обединили сили месеци преди пробива в Hugging Face
От „колко люто“ към „колко вкусно“: Как се променя пазарът на лютиви сосове
BMW пусна реклами на екраните в колите си
Nissan Qashqai измина близо 2000 км с един резервоар
Тази част може да се износи до 120 000 км и ремонтът не е евтин
Изоставена Honda натрупа 30 400 евро неплатени такси
Кратък тест решава дали може да работите в Toyota
Осем цивилни загинаха след руска атака на жп гара до Киев СНИМКИ
Пожар пламна край АМ “Тракия” в посока Бургас
Тръмп уверява: САЩ разполагат с огромни запаси от оръжие
“Шалом”: Всяка проява на антисемитизъм да бъде осъждана и заклеймявана