Автомобилният концерн Hyundai Motor Co доброволно ще изтегли свои електрически превозни средства Kona заради риск от късо съединение, съобщават от Министерството на транспорта на Южна Корея. Дефектът се дължи на неправилно производство на батериите и може да доведе до пожар в превозното средство, информира Ройтерс.
Доброволното изтегляне е планирано да започне на 16 октомври и предвижда да бъдат направени редица актуализации на софтуера и подмяна на батериите. Изтеглянето засяга 25 564 електрически превозни средства Kona, произведени между септември 2017 г. и март 2020 г., се казва в изявление на транспортното министерство.
До момента са документирани около 13 случая на пожар при автомобили Kona, включително по един брой в Канада и Австрия, става ясно от съобщение на Джан Кьонг-тае, представител на управляващата партия в страната.
Електромобилите Kona използват батерии, произведени от LG Chem Ltd, като от дружеството за момента отказват коментар.
Kona Electric е първият компактен електрически SUV на южнокорейския автомобилен производител.
През юли лидерът на Hyundai Motor Group Чунг Ей-сун заяви, че концернът и Kia Motors планират да продадат 1 милион електрически превозни средства, задвижвани с батерии, през 2025 г., като заедно целят да спечелят над 10% от глобалния пазарен дял за такива превозни средства.
През август Hyundai постави световен рекорд с Kona по отношение на максималния пробег с едно зареждане сред серийните електромобили. Автомобилът успя да измине над 1000 км.
Акциите на компанията поевтиняха с 1,4% в края на днешната търговия, отразявайки опасенията на инвеститорите относно изтеглянето на автомобилите и подмяната на батериите, което може да струва скъпо на производителя. В същото време цената на акциите на LG Chem нарасна с 1,8%.


ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
А1 и MAX Sport излъчват Диамантената лига в Шанхай с Божидар Саръбоюков
Кралица Камила блесна на стилно градинско парти в Бъкингамския дворец
Рашков: Няма хипотеза, според която политик да е заплашван 20 години
Той живее с Алиса в Страната на чудесата: 36 психолози искат импийчмънт на Тръмп
Йотова: За справянето с насилието е нужда и обществена нетърпимост