Японският автомобилен концерн Toyota Motor Corp. спря производството в две фабрики в Япония поради недостига на компоненти, съобщава Ройтерс, цитирайки говорител на компанията.
Прекъсването няма да позволи на Toyota да се върне към нормалните темпове означава, че Toyota не може да се върне към нормалните производствени темпове през декември, както планираше първоначално.
Преди това концернът заяви, че се надява да възстанови своите операции до обичайното им ниво за първи път от седем месеца насам през декември, след като глобалният дефицит на полупроводници помрачи индустрията.
Производството в двете фабрики беше спряно в сряда и се очаква периодът на затворени врати да продължи около три дни, споделя говорителят пред Ройтерс, като добави, че това е предизвикано от прекъсванията във веригите на доставка в Япония, както и от липсата на работна ръка във Виетнам поради пандемията от коронавирус.
В средата на декември компанията обяви, че очаква да изгради през декември около 800 000 автомобила в глобален мащаб. През октомври компанията информира някои свои доставчици, че декемврийското производство ще достигне 980 000 автомобила. Това беше коригирано в посока надолу, след като Toyota извърши преглед на състоянието на своите вериги на доставка.
Toyota очаква сегашното прекъсване да изтрие 3500 автомобила от производството ѝ, но въпреки това компанията запазва целта си за изграждане на 9 млн. превозни средства до края на фискалната година, приключваща на 31 март.
Въпреки производствените трудности концернът, най-големият в света по пазарен дял за 2020 г., успя да отчете 48-процентен скок на оперативната печалба през второто фискално тримесечие. Печалбата нарасна до 749,9 млрд. йени (6,72 млрд. долара) спрямо 506,0 млрд. йени (4,53 млрд. долара), отчетени през същия период на предходната година, когато световната автомобилна индустрия се бореше с щетите от пандемията от COVID-19.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни