Франция подготвя план да субсидира лизинг на електомобили. Мярката е в изпълнение на обещанието на президента Еманюел Макрон да ги направи по-достъпни, пише Bloomberg.
Програмата предвижда месечни вноски за електромобили от сто евро, съобщи министърът за бюджета на страната Габриел Атал пред телевизия LCI. Той отбеляза, че цената е по-малка от сумата, която много хора харчат за бензин.
Правителството работи за бързото прилагане на мярката и наличие на електоромобили, допълни той.
Макрон обеща подкрепена от държавата програма за лизинг в страната за домакинства с ниски доходи, за да се пребори с критиките, че дори със субсидии електрическите коли пак са извън възможностите на мнозина.
Френското правителство предлага субсидии за 6000 евро за покупката на електромобили, струващи под 47 хил. евро с възможност за допълнителна помощ по програмата cash-for-clunkers (пари за таратайки), която предвижда парични стимули за собственици на стари автомобили, за да ги заменят с екосъобразни.
Електромобилите са съставлявали 12% от продажбите на нови коли във Франция през първите седем месеца на 2022 г.
„Знаем, че за много французи те остават много скъпи“, коментира Атал в неделя.
Мярката за лизинг трябва да помогне на европейските автомобилни производители да пускат нови модели електромобили, включително Renault, Volkswagen AG, Peugeot и производителя на Citroen Stellantis.


ПП-ДБ внася вот на недоверие срещу кабинета днес
От днес изплащат последните пенсии в лева
Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и лека алуминиева рамка
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Подкрепяният от Израел палестински лидер Ясер Абу Шабаб е бил убит при семеен спор
Земетресението с магнитуд 5,9 в Невада се оказа грешка на предупредителната система
От Полша: Агресията на Русия сега надмина тази на СССР през 70-те години на 20 век
Облачно ще е днес, ще вали в западната половина на страната
И в еврозоната - цените на жилищата у нас ще продължат да растат
преди 3 години То вярно в момента има паритет долар евро, но това не е основание в заглавието да пише долари а в статията евро. Уточнете се. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Преди скъпия електромобил се избиваше за 10 год. от евтиния ток, а при скъп няма избиване. Субсидирането на битовия евтин ток ще приключи догодина в целия ЕС!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години То хубаво, ама ток? Нещо го няма и поскъпва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар