Германският производител на автомобилни компоненти Continental AG ще превърне подразделението си за каучук и пластмаси ContiTech в независим субект, който вероятно ще бъде обявен за продажба, съобщава Ройтерс.
Според компанията продажбата е най-вероятната стратегическа опция.
Разделянето с актива трябва да бъде извършено след отделянето на аутомотив звено и продажбата на бизнеса с решения за оригинално оборудване, добавя групата.
ContiTech вероятно ще стане независима през 2026 г., добавя компанията.
Този ход засилва процеса на разделяне на бизнеса на германския производител на гуми и автомобилни части. Неговият надзорен съвет миналия месец официално одобри планове за отделяне на автомобилния бизнес на групата, който ще разполага с парични средства от 1,5 милиарда евро (1,64 милиарда долара), преди процесът да приключи.
Continental планира отделяне и последващо 100% публично листване на своя автомобилен отдел на фондовата борса във Франкфурт по време на труден период за германския производител на автомобилни части и гуми и европейската автомобилна индустрия като цяло.
Компанията очаква ограничено подобрение на рентабилността през тази година, докато напредва с плановете си да отдели своето автомобилно звено. Continental прогнозира марж върху оперативната печалба от 6,5% до 7,5% за тази година, в сравнение с 6,8% за 2024 г.
В Европа концернът и други големи доставчици на авточасти като Robert Bosch GmbH и ZF Friedrichshafen AG съкращават работните места и разходите, за да се противопоставят на по-слабото търсене от страна на своите клиенти, производителите на автомобили. Continental обяви, че мерките за ефективност вече дават резултати, визирайки подобрения марж в аутомотив бизнеса, въпреки че продажбите там са намалели.
Бизнесът с гуми - най-печелившото подразделение на Continental – отчете ръст на рентабилността миналата година при малко по-ниски нива на продажби. За тази година звеното очаква в най-лошия случай лек спад на възвръщаемостта, а в най-добрия – слабо подобрение.


Мечка е убила млад мъж на Витоша
Колко струва един абитуриентски бал?
Русия съди легендарна лекоатлетка, противничка на Путин, за 80 евро
Турция предложи да се построи тръбопровод през България за 1,2 милиарда долара за военните нужди на НАТО
В Украйна посещенията при психиатри се увеличили със 173% в хода на войната
Свръхбогатите увеличават залозите в икономиката на конфликтите
AI помага в анализа на корпоративни документи, но контролът остава при човека
Косово инвестира $1 млрд. в модернизация на армията с помощта на НАТО
SpaceX може да подаде документи за IPO още в сряда
Правилно ли чухме? Тръмп май каза, че воюва, воден от пиар цели
Jeep направи Wrangler за Капитан Америка
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Новата руска ракета Р-77М ли стои зад унищожаването на украински F-16
Ивайло Мирчев: Мисля, че можех да направя повече, за да не позволя конфликтът да ескалира
Ключов командир на "Хамас" е убит при израелска операция
България спечели награда за най-добро артистично изпълнение на "Евровизия 2026"