Осло е европейската дестинация с най-висок ръст на наемите на първокласни площи по главните търговски улици през последните шест месеца, сочат данни на консултантската компания Colliers International, цитирани от онлайн изданието PropertyMagazine.eu.
За периода е отчетен ръст на наемите на площите по търговските улици на норвежката столица от 20 на сто. Втората позиция е за Париж, където е отчетено повишение на наемните равнища от 16,7%. Следват Берлин с ръст от 13,6% и Копенхаген – 10%.
При площите в търговските центрове лидер по ръст на наемните нива през последните 6 месеца е Москва (9,8%), следвана от Санкт Петербург (7,1%) и Париж (6,7%).
На другия полюс са пазарите на търговски площи в София, Тирана и Киев – наемните нива на помещенията по търговските улици и моловете продължават да падат, посочват експертите.
Реският ръст на наемите на търговски площи по водещите улици в Осло се дължи на притока на търговци от луксозния сегмент. В последните месеци там се концентрираха магазини на Gucci, Prada, Lacoste и Valentino, като експанзията на луксозните брандове е насочена предимно към зрелите пазари. Високият клас модни марки се очаква да продължат да търсят засилено първокласни локации в градове като Лондон, Париж или Берлин.
Същевременно “бюджетните” търговци се насочват към пазари, където не са имали представителство или са слабо представени, отчитат експертите.
Данните сочат, че през следващите 6 месеца най-голям обем нови търговски площи ще излязат на пазарите в Русия и Турция.
“Преустройствата, разширенията и ребрандирането ще останат една от основните тенденции в Европа, тъй като инвеститорите искат максимално да подобрят своите активи, като отчитат постоянно променящия се пейзаж на търговията на дребно. Размерът на магазините и очакванията на търговците за развитието на онлайн активностите също се вземат предвид”, посочва се в доклада.
Въпреки оптимистичния тренд на някои пазари, от компанията предупреждават, че не може да се очаква повсеместен ръст на наемите на търговски площи в Европа, Близкия Изток и Африка. Повишения се очакват на пазарите в Лондон, Москва, Мюнхен, Истанбул, докато на по-слабите пазари, като Лисабон, Мадрид и Атина, пониженията ще продължат.


Район във Варна остава без вода днес
Варненски митничари задържаха голямо количество алкохол и тютюневи изделия
От ПСС предупреждават, че условията в планините ще се влошат днес
Двама нови депутати се заклеха в Народното събрание
Община Варна обсъди разширяването на сътрудничеството с Виетнам
Росен Георгиев, Dev.bg: IT секторът е в плато, AI замени младшите кадри
Пазарът на облигации подценява риска от по-устойчива инфлация
Уил Брюи: От известно време United Therapeutics работят в бъдещето
Varda ще тества производство на лекарства в микрогравитация
Британската икономика започна 2026 г. силно, но се задават рискове
Архитектът на електрическата революция напусна BMW след 35 години
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Euro NCAP алармира за опасен дефект в популярен китайски модел
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
ПП след изборите: Богдан Богданов за грешките, реформите и цените
Ново огнище на менингит в Рединг, студент почина
Задържаха двама, откраднали 500 евро от румънец
Млада жена на тротинетка е блъсната на пешеходна пътека в Пловдив