Цените на жилищата в Ирландия продължават да се увеличават на годишна база, но темповете на ръст значително се забавят, показват актуалните официални данни на ирландската централна статистическа служба, цитирани от онлайн изданието propertywire.com.
Статистиката сочи, че през годината до ноември цените на национално равнище са се увеличили с 6,5%. За сравнение, за 12-те месеца до октомври ръстът достига 7,6%, а за същия предходен период – 16,2%.
През ноември спрямо октомври цените на жилищата на национално ниво са се понижили с 0,5 на сто, но са се увеличили с 3,3% спрямо ноември 2014 г.
В Дъблин, където цените нарастват с най-бързи темпове заради острия недостиг на жилища, цените са се понижили с 1,2% през ноември спрямо октомври, но са нараснали с 3,1% на годишна база.
Именно забавянето на жилищния пазар в Дъблин определя и спада на национално равнище. В останалата част на страната, като се изключи столицата, е отчетен месечен ръст на цените на жилищата от 0,2% и 9,6% на годишна база.
Цените на имотите в Дъблин са с 35,8% по-ниски от най-високото ниво, достигнато през февруари 2007 г. За останалата част на страната разликата достига 36,2%. Като цяло националният индекс на цените на жилищата е с 33,8% под най-високото му равнище, отчетено през 2007 г.
Очакванията на експертите са цените на жилищата в Ирландия да нараснат с около 6 на сто през тази година.
Забавянето на пазара, особено в Дъблин, се обяснява със затегнатите правила за ипотечно кредитиране, посочва изданието. Те се прилагат за купувачите на домове на стойност над 220 хил. евро.
“Възстановяването извън столицата започна почти една година по-късно, така че достъпността на жилищата не е толкова засегната от ръста на цените”, коментира Конъл МакКойл, анализатор от консултантската компания Davy Research.
Изданието припомня, че Централната банка на Ирландия въведе “таван” на ипотеките за купувачите на първо жилище над 220 хил. евро до 80% от стойността на имота.


Оранжев код за опасни жеги в 21 области днес
Огнеборците са реагирали на 150 сигнала през последното денонощие
Мачовете и спортът по ТВ днес (8 август)
Виц на деня - 8 август
Времето във Варна на 8 август 2026
Западът отново е напът да провали успехите на Украйна
Испания въведе граничен контрол за Италия, спорът за миграцията се засилва
OpenAI спира част от работата по новия си модел поради опасения за сигурността
Доларът падна на най-ниското ниво от май, прогнозите за по-високи лихви отслабват
Украйна ще избягва атаки срещу неруски танкери и нефтени обекти в Черно море
По-бързи от Ferrari и по-престижни от Rolls-Royce - легендарните коли от Испания
Toyota Land Cruiser на 999 999 километра търси нов собственик
Защо новите коли остават по-хладни в жегата
Автомобил потъна под земята по време на движение
Каравана елиминира най-големия недостатък на електромобилите
Раздават безплатна вода в София и през почивните дни заради горещините
Променят движението на пет трамвая от днес до 30 август
Испания предаде на Германия 70-годишен заподозрян за банков обир в Аахен през 2014 г.
Съдът остави в ареста петима от обвинените за производство и разпространение на фентанил