Холандия си е поставила за цел да генерира поне 900 млн. евро (992 млн. долара) от първия си търг на честоти за 5G мрежи, обяви тя днес, допълвайки, че част от доставчиците на телекомуникационно оборудване могат да бъдат блокирани от работа по новите мрежи, ако става дума за опасения за сигурността, предава Ройтерс.
Европейските правителства обмислят как да се отнесат към Huawei Technologies, след като Съединените щати обвиниха китайския гигант, че предлага възможности на Пекин да извършва шпионаж чрез нейното оборудване. Huawei категорично отрича всичко това.
Холандският държавен секретар по икономическите въпроси Мона Кайзер заяви, че първият търг за 700, 1400 и 2100 Mhz честоти ще се проведе на 30 юни.
Аукционът ще се случи на няколко кръга. Трите основни холандски телекома в страната – KPN, VodafoneZiggo и T-Mobile се очаква да се включат.
"Критични компоненти от мрежата могат да се предоставят само от доставчици, на които може да се има доверие“, коментира Кайзер. „Може да има изключване на някой ненадежден доставчик, ако има подозрение, че той може да ползва неправомерно или да навреди на холандската телекомуникационна инфраструктура, или има близки отношения с чуждестранни правителства, ангажирани с шпионаж“.
В документа Huawei не е посочена директно.
KPN планира да използва радио кули, които смята за „периферна“ част от 5G мрежата, но твърди, че ще използва „западен“ доставчик за основните части.
Освен това твърди, че ще се откаже от Huawei, ако законът го изисква, и планира с времето да премахне оборудването на Huawei от основата на по-ранните си мрежи.
преди 5 години Дори в случай, че американците са прави и Huawei действително ни шпионира ли? Не казвам, че приемам на доверие всяка конспирация, но все пак китайците са доста подмолни к о п е л е т а. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Естествено че е важно, да не е важно за цената на сиренето в магазина, ако само за това мислиш. Но мобилните оператори въвеждат 5G, важна технология изискваща сериозен ресурс и много пари. Huawei е основен играч и сами факт че държавата не желае или ме може да заеме позиция която да позволи на бизнеса да си планира ясно бъдещето и инвестициите е показателен за бизнес условията у нас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години А защо трябва да имаме позиция? На теб пука ли ти за Huawei? На мен не. По-добре да си пазим позицията за нещо важно, а не да я пилеем за глупости. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Тази статия ме наведе на мисълта, някой знае ли каква е позицията на България спрямо Huawei ? Питам не за друго а защото знаейки какъв гол охльов е държавата ни, сигурно нямаме позиция и ще чакаме някой отвън да ни каже. отговор Сигнализирай за неуместен коментар