Китайският технологичен гигант Huawei обяви, че обжалва решението от юни на шведски съд, който наложи забрана на компанията да продава 5G оборудването си в страната, предава Ройтерс.
Huawei заяви, че е поискала изслушване по случая, но Апелативният съд трябва да реши дали то е нужно или трябва да се поиска решение от Съда на Европейския съюз.
Припомняме, че в средата на юли шведски съд попари надеждите на Huawei да се завърне в Швеция, като потвърди наложената ѝ в страната забрана. По това време компанията заяви, че обмисля всичките си възможности, включително да обжалва.
До забраната се стигна през октомври 2020 г., когато шведският телекомуникационен регулатор PTS изненадващо обяви, че забранява на Huawei да продава оборудването си за новото поколение мрежи в страната. Като причина за това бяха изтъкнати притесненията за сигурността на шведската служба за сигурност SAPO.
Проблемите на Huawei с правителствата на редица страни са свързани с решение на администрацията на предходния президент на САЩ Доналд Тръмп, която предприе действия, за да ограничи бизнеса на компанията заради опасения, че тя може да предлага вратичка в оборудването си, чрез която да извършва шпионаж в полза на Пекин. Huawei отрича всички тези обвинения.
Въпреки че не даде никакви конкретни доказателства по обвиненията си, администрацията на Тръмп се зае да призовава съюзниците на САЩ да ограничат влиянието на Huawei върху 5G мрежите им.
Не всички правителства се поддадоха на натиска, но в Европа има такива, които ефективно наложиха забрана на китайски компании да участват в развитието на новите им мрежи, включително Швеция и Румъния.
Решението на Швеция беше посрещнато остро от местния технологичен играч Ericsson, който е конкурент на Huawei в областта на мрежовото оборудване. След като стана ясно, че Швеция не желае да допусне Huawei, Пекин призова страната „да поправи грешката си“ възможно най-бързо, а след това предупреди, че е възможно да предприеме ответни действия срещу Ericsson.
Шведският гигант дори се обърна към правителството на страната си с призив да разхлаби ограниченията срещу Huawei, защото се притеснява за развитието на собствения си бизнес, предвид заплахите на Китай.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
Как да изградим увереност?