IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Osmo - стартъпът, който иска да даде обоняние на компютрите

Компанията, основана от бивш учен в Google, си е поставила амбициозна мисия в дългосрочен план

17:31 | 06.09.24 г.
Снимка: Pexels.com
Снимка: Pexels.com

От петте човешки сетива AI вече е в състояние да имитира зрението и слуха. Една компания обаче иска да използва технологията, за да дигитализира друго сетиво – обонянието, пише CNBC.

Алекс Уилчко е главен изпълнителен директор и съосновател на Osmo – стартъп, който използва технология с изкуствен интелект (AI), за да помага на компютри да „генерират миризми, както ние генерираме изображения и звуци“, гласи уебсайтът на компанията.

Уилчко е бил „обсебен от миризмата“ от дълго време, казва той пред CNBC. „Моята страст беше да се опитвам да разбера обонянието. Това е много силно емоционално чуство, но ние знаем толкова малко за него“.

Ето защо той получава бакалавърска степен по неврология от Миганския университет и учи олфакторна неврология в Харвардския университет, където получава докторска степен през 2016 г.

На следващата година той става научен сътрудник в Google Research, където прекарва пет години, ръководейки екип, който използва машинно обучение, за да помогне на компютрите да пресказват как миришат различните молекули въз основа на тяхната структура.

Въпреки че Osmo се ражда като изследователски проект по време на дните на Уилчко в Google, през 2022 г. той продължава да го развива като отделен стартъп, с подкрепата на Lux Capital и Google Ventures.

Като главен изпълнителен директор на Osmo, той казва, че мисията на стартъпа е да „подобри човешкото здраве и щастие“ чрез дигитализиране на обонянието на хората.

Как AI може да усеща миризми и как това може да помогне на хората?

Големият въпрос е защо да дадем възможността на компютрите да имат обоняние. Една от основните причини, посочвани от Уилчко, е, че това може да помогне на медицинските специалисти да откриват заболявания.

„Всички знаем, че миризмата съдържа информация, която можем да използваме за откриване на болести“, коментира той. „Но компютрите не могат да говорят на този език и все още не могат да интерпретират такива данни“.

Въпреки че това е дългосрочната цел на компанията, в близко бъдеще той иска Osmo да направи по-безопасни, по-устойчиви молекули за аромати в ежедневни продукти като парфюми, шампоани, репеленти и перилни препарати.

„Тези продукти обикновено имат аромат в тях, проектиран от много малък брой потайни компании“, казва Уилчко. „Смятаме, че можем да се справим по-добре с тях, като създадем по-добри и по-безопасни съставки, които не са токсични... и не дразнят кожата или очите ви.“

Как Osmo използва AI, за да дигитализира аромати

По време на работата си в Google Research екипът на Уилчко използва софтуер за машинно обучение, за да разработи „карта на основните миризми“. За да направи това, неговият екип обучава своя AI модел върху набор от данни от 5000 ароматни молекули в различни категории миризми като флорални, плодови или ментови.

Последна актуализация: 17:31 | 06.09.24 г.
Най-четени новини
Още от Софтуер виж още

Коментари

Финанси виж още