Най-големият производител на чипове в Германия отчете сериозна загуба през последното тримесечие. Под черта компанията отчете чиста загуба от 128 милиона евро, заяви във вторник Infineon.
Приходите се повишиха с осем процента на годишна база до малко под 2,2 милиарда евро. Но това се дължи само и единствено на поглъщането на конкурента Cypress. Американската компания принадлежи на концерна от Мюнхен от средата на април. Компанията на главния изпълнителен директор Райнхард Плос плати 9 млрд. евро за конкурента от Калифорния.
Infineon отчита слабо търсене в много области заради пандемията, казва Плос. Но ситуацията се подобрява. „Ние сме предпазливо оптимистични за последното тримесечие на финансовата година“, подчерта директорът на компанията.
„Виждаме конкретни признаци за възстановяване на особено тежко засегнатия автомобилен пазар", каза Плос. Автомобилното поделение генерира почти 40 процента от приходите и следователно е особено важен за концерна от Dax.
Сега Плос очаква приходи от 8,5 милиарда евро през текущата финансова година (към 30 септември). Това е с около 100 милиона евро повече, отколкото инженерът обещаваше през пролетта.
Оперативният марж ще възлезе на 13 процента - това е с един процент повече от предишната прогноза. За сравнение: през изминалата финансова година маржът беше 16 процента.
Infineon не е единственият производител на чипове, който сега гледа малко по-оптимистично към бъдещето. „Очакваме по-добри продажби през втората половина на годината“, каза през миналата седмица Курт Сийвърс, ръководител на конкурента на Infineon - NXP. От една страна, това се дължи на стартирането на специфични за компанията продукти, от друга страна пазарите ще се стабилизират.
Холандците влязоха в зоната на загубата през последното тримесечие, като отчетоха загуба от 214 млн. долара. През същия период на миналата година бившият отдел на Philips бе реализирал печалба от 41 млн. долара. И ръководителят на ST Microelectronics Жан-Марк Чери също очаква бизнесът да се засили силно до края на годината.
Въпреки това изпълнителният директор на Infineon Плос не дава ясна прогноза. „Тенденциите в нашия бизнес зависят до голяма степен от по-нататъшния ход на пандемията на коронавируса в световен мащаб, влиянието на пакетите за икономически стимули и различни геополитически фактори”.
По-специално решаващият фактор ще е времевият ход на глобалните темпове на заразяване и свързаните с това възможни ограничения върху икономическите дейности. Infineon, от друга страна, може да се възползва от правителствените програми за подкрепа на електрически автомобили.
Плос обещава увеличаване на продажбите в три от четирите подразделения на групата за текущото тримесечие, особено в автомобилния бизнес. Само индустриалното подразделение е в застой.
Преди това анализаторите очакваха Infineon да даде по-положителна перспектива. "Тенденциите на крайните пазари вероятно са се подобрили", заяви експертът на UBS Дейвид Мълхолланд в понеделник.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.


Международен музикален конкурс събира таланти във Варна
33-ма пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Европейската награда за архитектура гостува във Варна
Варна продължава да тъне в боклук
Какво време ни очаква във вторник?
Саудитска Арабия търси нов обход за петрола след заплахата на хутите
Кралският колеж в Кеймбридж затяга контрола след обвинения в сексуален тормоз
Ел Ниньо може да повиши глобалното затопляне с над 2°C през 2027 г.
Новите глобални мита на Тръмп вече са оспорени в съда
Съветите на Forbes Travel Guide за луксозни пътувания през лятото, част 2
60-годишен ЗАЗ се продава за 20 000 евро
JLR спира производството на базовия си модел
Осем неща в автомобила, без които може да минем
Автобус скъса мантинелата и навлезе в насрещното на „Цариградско шосе“
Луксозен SUV на Zeekr се заключи веднага щом напусна Китай
Русия е готова да обсъжда нови предложения за мир в Украйна
От спасяването Джордж Вашингтон до Иран: Странната серия публикации на Тръмп
Малки, но досадни: 5 начина да се отървете от плодовите мушици