Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) запази прогнозата си за ръст на приходите за 2025 г., което предполага, че най-големият производител на чипове в света е уверен, че ще преодолее индустриалните и икономическите последици от потенциална търговска война, пише Bloomberg.
Основният производител на чипове за Nvidia и Apple заяви, че все още очаква растеж от средно 20% тази година, което отразява целта, поставена през януари. Освен това се придържа към прогнозата си за капиталови разходи от 38 млрд. до 42 млрд. долара за 2025 г. въпреки допълнителната инвестиция от 100 млрд. долара, която главният изпълнителен директор Си Си Уей разкри през март с президента на САЩ Доналд Тръмп.
Ходът на TSMC може да помогне за успокояване на инвеститорите, които срещнаха трдности през турбулентните няколко дни, когато ограниченията на САЩ върху износа на чипове на Nvidia за Китай и разочароващият отчет на ASML Holding предизвикаха широка разпродажба на пазара. Общо тези две основни компании от индустрията загубиха 200 млрд. долара от пазарната си стойност в сряда.
За 2025 г. пазарът остава нервен заради въдействието на митата върху световната икономика и заради сектора, който доставя ключови компоненти за почти всяка индустрия на планетата. Търговската война на Тръмп кара икономистите да намалят своите прогнози за растеж на БВП в световен мащаб, поставяйки под съмнение перспективите за всичко – от търсенето на iPhone до това на изчисления.
Още преди Вашингтон да наложи допълнителни мита за голяма част от света само за да се откаже от тях малко след това, анализаторите се съмняваха дали технологичните гиганти – от Microsoft до Meta Platforms – ще продължат да купуват чиповете на Nvidia със същия темп и през 2025 г. Американският производител на чипове е най-големият клиент на TSMC след Apple.
В сряда TSMC прогнозира приходи за второто тримесечие, които се оказаха над прогнозите. В същото време компанията отчете нетна печалба за тримесечието до края на март от 361,6 млрд. нови тайвански долара (11,1 млрд. долара), надхвърляйки средните очаквания на анализаторите. Компанията отчете по-добър от очаквания ръст на приходите от 42% за този период, задвижван отчасти от запасяването със смартфони, лаптопи и друга електроника в САЩ преди потенциална търговска война.
Фирмите за полупроводници, които са силно чувствителни към икономическите цикли, поеха тежестта на разпродажбата на пазара тази година. Индексът на производителите на чипове се е сринал с повече от 22% през 2025 г. в сравнение със спад от 10% на S&P 500.
Тайванският гигант не беше пощаден. Цената на акциите му спада с около 20% през 2025 г.


Русия сваля стандарта на горивото в кризата
Закопчаха петима мъже с дрога във Варна
РЗИ : Възрастните, децата и хронично болните са най-застрашени в жегата
Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на церемония в БАН
Радост за пенсионерите: НОИ изплаща актуализираните пенсии на 7 юли
Великобритания разширява военните способности с дронове, AI
Торстен Слок очаква ЕЦБ да вдигне лихвата през септември
България е плаха пред европейските институции, бизнесът не знае как работят
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 2
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 1
21 ключови факта за новото BMW X5
Швед направи 16-цилиндров двигател от четири мотора Volvo
Как се раждат безшумните гуми
Защо изчезнаха красивите емблеми от предния капак
Новият робот на BMW се оказа стряскащо хуманоиден
Сигнал за отвличане: Изтребител МиГ-29 екскортира пътнически самолет до летище Бургас
Как да носим правилно бялата риза
Задържаха румънец, призовавал към убийства, палежи и екстремистко насилие
Най-кошмарният супергерой? Хлебарка с водолазен костюм