Акции за над един милион лева е купил финансовият министър Милен Велчев. С еврооблигации се е сдобила Лидия Шулева. Активно на борсата е играл и бившият зам.-министър Гати ал-Джебури.
Премиерът Симеон Сакскобургготски си остава най-заможен сред управляващите, макар че спестяванията му са се намалили с 9000 лева спрямо предишната година. За сметка на това пък са се увеличили имотите му. Освен къщата в Мадрид и дворното място от 21 400 кв. м във "Врана" премиерът вече притежава и 1700 хектара горски масиви край Самоков и Бели Искър, резиденцията "Царска Бистрица" и хижа "Сарагьол" в Боровец, върнати му през октомври 2002 г. В наша и чужда валута министър-председателят има 4 441 000 лв. срещу 4 450 000 преди година.
Въпреки рухването на долара Сакскобургготски държи на влог $40 000. Авоарите му в евро обаче са 2 230 000. През миналата година доходът му е 18 447 лв., получени само от заплати. Премиерът притежава и 5% акции в застрахователната компания "Витоша" на стойност 180 000 лв. Симеон е приложил и пълен списък на всичките си командировки, които са стрували на хазната 41 782 лева. Още 8000 е платил от джоба си.
Пълен сиромах в сравнение със Симеон е президентът Георги Първанов. Той е спастрил от заплати 5400 лева и още 1500 евро от командировки. За разлика от кадилака на премиера семейството на президента притежава 15-годишен "Фолксваген Голф", който се води на името на съпругата му Зорка. Освен апартамента от 61 кв. м в София Първанови са наследили къщи в Перник и село Косача и вила край Мало Бучино.
Даже вицепрезидентът Ангел Марин е по-заможен от държавния глава със спестените 10 077 лв., апартаменти в София и Ардино, както и цял етаж в Батак. Стар "Москвич" и 20 000 лева е декларирал главният прокурор Никола Филчев. Той не е посочил собствен имот. За 2002 г. обвинител № 1 е заработил 6336 лв. от лекции и хонорари.
С нов имот се е сдобил и парламентарният шеф Огнян Герджиков. Той е станал собственик на парцел от 1030 кв. м в полите на Витоша по наследство и договор. През 2002 г. са се стопили 17 400 лева от спестяванията на парламентарния шеф. Почти толкова - 17 150 лв. са доходите му от хонорари. Според декларацията той държи на сметка в родни банки 44 000 лв. Герджиков е дал и три заема общо за 25 000 лв. Двата апартамента на пъпа на столицата и запазеното "Пежо" му дават самочувствие на солиден човек.
Бившият премиер Иван Костов и съпругата му Елена са решили да инвестират в държавни ценни книжа. Закупените за 155 594 долара ДКЦ са с пазарна стойност $159 660. Костови са набавили нужните пари от продажбата на апартамент в "Лозенец" и четири от наследствените парцели на Елена в Драгалевци, както и от спестените още преди година $83 000. От тях на депозит сега в левове и валута са останали 12 251 лв. Костови са заработили общо 33 256 лв. през 2002 г., от които 9800 лв. са от лихва.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.


Зарков: БСП ще оцени работата на правителството след първите 100 дни
Ружа Райчева: В случая с "Баба Алино" имаме групово узаконяване на беззаконието
Асен Василев разкритикува Бюджет 2026 с меме с гълъб
Отново се появи мазут в Синеморец
Шефове на агенции със заплати като председателя на Народното събрание
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Американците все по-често напускат районите с висок риск от наводнения
Бърнам наследява икономика, която тепърва започва да се възстановява
Оман е уведомил съюзниците, че ще има такси за Ормузкия проток
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
Отнето предимство: Кола се преобърна при катастрофа в София
Халкидики привлича чужди купувачи с луксозни ваканционни имоти
Световната купа "Варна" 2026 събира 437 млади каратеки от 25 държави на 7 юли
Жълт код за опасно горещо време е обявен за утре в 14 области
Обвиненият за катастрофата край Мездра бил молен от спътниците си да намали