След протестите Министерство на околната среда и водите (МОСВ) в крайна сметка призна, че има изградена незаконна писта в Банско, както и че цели съоръжения и части от писти са извън обхвата на концесията на "Юлен".
Във връзка с исканията на Георги Икономов екоминистърът Нона Караджова посочи, че в ресорното й ведомство все още не са запознати с постъпилата подписка. Тя обясни, че след като бъде входиран проектът за разширяване на ски зоната, ще бъде направена проверка дали той съответства на екологичното законодателство.
Караджова призова обаче вместо туристическият бранш от Банско и местната власт да връчват на подписки в Министерския съвет, да организират среща с неправителствените организации и да не използват медиите като средство за комуникация.
Междувременно от природозащитната коалиция „За да остане природа в България“ изчислиха, че изграждането на 30 км ски писти ще бъде увеличение на концесията с още поне 1500 декара при средна ширина на пистите 50 метра (писта „Томба” на места е широка над 120 метра). Това ще удвои фактическата площ на ски зоната с включени незаконно използваните терени и ще бъде общо три пъти повече от разрешеното по концесия.
"Подобно ново строителство би означавало екологична катастрофа с необратими последствия за жителите на Банско и за планинските екосистеми“, предупреждават еколозите.
Липсата на последствия за нарушителите на концесионния договор явно води до все по-големи претенции на концесионера, връх на които е искането за увеличаване на застрояването в Национален парк Пирин. Досега политиката на държавата спрямо концесионера е последователна - на нарушенията не се обръща внимание и не се търси отговорност, посочват още от организацията.
Ако държавата разреши изграждането на нови писти и лифтове, това ще бъде нарушение на концесионния договор, на препоръките на ЮНЕСКО, на плана за управление на Национален парк Пирин и на решението по оценка за въздействие върху околната среда за одобрение на териториално-устройствения план на ски зона Банско от 2000 г., допълват природозащитниците.
Още новини от България четете в Dnes.bg
* Актуализирано към 16 ч. българско време


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
преди 13 години Категорично искам да кажа, че няма да се излиза от съществуващата концесия. Искаме това, което е определено като концесия в териториално-устройствения план на ски зоната, да се уплътни повече, обясни градоначалникът.****************************Е това не е ли мутрашко безочие?! Не искам да коментирам трябва ли или не трябва да се развива скитуризъм в Банско и как! Единствено искам да коментира този кмет факта, че почти половината от съществуващата инфраструктура в момента е извън границите на концесията! Някой е строил на принципа "Законът е врата у поле!", това нито се коментира, нито се санкционира, а смело се гледа напред и се иска "уплътняване" на статуквото...Не'ам думи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Родиносъсипниците ще въртят и сучат, но ще постигнат това, което е мисията на живота им - съсипване на българската природа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар