Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута ‘BBB’. Перспективата пред рейтинга остава положителна, съобщават от пресцентъра на Министерството на финансите.
Рейтингът на България е подкрепен от силната външна позиция и традиционно добрите фискални параметри, както и от благонадеждната политическа рамка в резултат от членството в ЕС и ясно очертаната перспектива за присъединяване към еврозоната. Ограничаващи фактори са по-ниските доходи, в сравнение с държавите с аналогичен рейтинг и неблагоприятните демографски фактори, които могат да възпрепятстват растежа в дългосрочен период. Индикаторите за управление са в съответствие с тези на другите държави от групата.
Fitch Ratings продължава да очаква силни фискални резултати през периода 2020-2021 г., подкрепени от стабилната макроикономическа среда и консервативно управление на бюджета. Силните приходи през миналата година спомогнаха за по-доброто представяне на фиска.
От рейтинговата агенция поддържат прогнозата си за растеж на БВП от 3,3 % през 2020-2021 година. Влошената външна среда все още не е повлияла значително на България. Въпреки това, продължаващата глобална несигурност и прогнозираното възстановяване на вноса (отчасти благодарение на увеличаването на инвестициите) вероятно ще доведат до по-рязко забавяне на растежа през следващите тримесечия. Както и за другите страни в региона, вътрешното търсене ще остане фактор, подкрепящ растежа, повлиян от благоприятните условия за финансиране и силното представяне на пазара на труда.
На първо място сред основните фактори, които биха могли да доведат до повишение на рейтинга, е посочено формалното присъединяване на България към ERM II. Съответно, на първо място сред факторите, които биха довели до понижение на рейтинга, е изведено спирането на процеса на присъединяване към еврото.


Продължават да валят огромен брой сигнали на спешния телефон
20 юли e Международният ден на шахмата
Анди Бърнам официално сменя Стармър днес
Един човек е загинал във "войната" по пътищата за денонощие у нас
Хороскоп за 21 юли 2026
Децата на технологичната ера се оказват дигитално неграмотни
Недостигът на дизел в Европа ще се задълбочи, прогнозира Morgan Stanley
На финала на Световното ФИФА изглеждаше по-американска от всякога
Бързата мода е напът да усети болката от войната в Иран
Бърнам обещава единство след шеметното изкачване до върха в Обединеното кралство
Google Maps вече ще спасява от глоби
Какви коли карат новите световни шампиони
Mazda патентова спортна кола със задно предаване и врати „ножици“
Как Porsche промени правилата за сцепление
Toyota премахна бутоните от RAV4... и вече може да ги върне отново
Шофьор се заби тази сутрин в дърво, загина на място
Три автомобила се удариха по пътя Разград - Шумен
efbet стартира лятната си кампания "Лято без депозит"
Украинец се удави в морето в Слънчев бряг
Спират водата в част от ж.к. "Студентски град" на 21 юли


преди 6 години След 2008 никой нормален не трябва да вярва на рейтинги повече!САЩ имат ААА рейтинг според Фич в момента с над 100% заеми/ БВП отговор Сигнализирай за неуместен коментар