Общото пазарно производство е намаляло с 0,4% както в Европейския съюз, така и в еврозоната през януари на месечна база. Това сочат публикувани днес данни на Евростат.
Това показват данните за индекса на общата пазарна продукция (TMPI), който включва четири индикатора - производството в промишлеността, строителството и услугите, както и индексът на дефлирания оборот в търговията
В сравнение със същия месец на предходната година общото пазарно производство е намаляло с 0,6% в ЕС и с 0,5% във валутния съюз. Това е свързано с намаляване на промишленото производство (-5,7% в ЕС) и обема на търговията (-1,4% в ЕС), докато обемът на строителната продукция остава непроменен.
В същото време секторът на услугите отчита разширяване. През януари 2024 г. в сравнение с декември 2023 г. сезонно коригираните данни сочат, че секторът на услугите е нараснал с 1,5% в еврозоната и с 1% в ЕС. На годишна база секторът се е разширил по-осезаемо - 4,5 на сто във валутния съюз и с 4,1 на сто за европейската общност.
Сред държавите членки на ЕС най-големите месечни увеличения са регистрирани в Литва (4,9%), Гърция (4,5%) и Германия (2,8%). Най-голям спад се наблюдава в Румъния (-5,1%), Латвия (-2,6%), както и Естония и Люксембург (и двете с намаление от -2,1%).
Най-значимите годишни ръстове в сектора на услугите са регистрирани в Литва (19,5%), Гърция (9,8%) и Дания (7,4%). Най-голям спад се наблюдава в Естония (-5,1%), Унгария (-4,8%) и Словакия (-4,7%), сочат още данните на Евростат.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас
Малума ще става баща за втори път
Потънал край Испания руски кораб е превозвал части за ядрени реактори?