UBS Group AG допълни поредицата от понижени очаквания за растежа на Китай с най-песимистичната прогноза сред големите банки. Тя предвижда, че икономиката на азиатската страна ще нарасне само с 3,4% през тази година, тъй като американските мита ограничават износа ѝ, предаде Bloomberg.
Швейцарската банка, която преди това смяташе, че растежът на Китай през 2025 г. ще достигне 4%, запази оценката си за ръста през следващата година на 3%. И двете прогнози са най-ниските от всички до този момент.
„Шокът от търговската политика на американския президент Доналд Тръмп поставя безпрецедентни предизвикателства пред китайския износ и ще постави началото на сериозни корекции и във вътрешната икономика“, пишат икономистите на UBS в бележка от вторник.
Goldman Sachs Group Inc. и Citigroup Inc. са сред световните банки, които намалиха прогнозите си за Китай през последните дни, като повечето икономисти се съмняват, че Пекин може да постигне официалната цел от около 5% през тази година.
„Ако приемем, че настоящите увеличения на митата останат в сила, те вероятно ще забавят растежа на брутния вътрешен продукт (БВП) с повече от 2 процентни пункта въпреки допълнителните стимули, които се очакват от правителството“, според UBS.
Икономистите признават, че мнението им има „високи граници на грешка“ поради „изключително голямата несигурност“ около търговската политика на Тръмп.
Очаква се износът за САЩ да намалее с две трети през следващите тримесечия, а общият обем на доставките за чужбина може да спадне с 10% в доларово изражение през тази година.
„Смятаме, че някои от другите търговски партньори на Китай също могат да повишат митата върху китайските стоки през следващите месеци, но вероятно само за конкретни продукти и не в подобни размери като американските“, казват още анализаторите на UBS.
Китайската икономика вероятно се е задържала на добро ниво през първото тримесечие, преди да влязат в сила най-големите повишения на митата. Износът в доларово изражение през миналия месец значително надхвърли прогнозите и нарасна с 12,4% спрямо година по-рано, обръщайки спада от 3% през февруари.
Анализаторите очакват негативното въздействие на налозите да стане видимо през следващите месеци, след като президентът Доналд Тръмп повиши общите мита, наложени тази година на повечето китайски стоки, до 145%.
Обемът на товарите, обработени от китайските пристанища, вече се забавя през април. Те достигнаха своя връх през последната седмица на март, която може да представлява връхна точка за китайската търговия, ако спорът със САЩ се изостри.
Според UBS китайското правителство вероятно ще добави фискални стимули на стойност до 2 процентни пункта от БВП, за да подкрепи растежа, като се съсредоточи върху разширяването на вътрешното търсене и подпомагането на предприятията и домакинствата да се противопоставят на търговския шок.
Анализаторите очакват Китайската централна банка да намали лихвените проценти и размера на паричните средства, които кредиторите трябва да държат в резерв, още през този месец.