Цените на производител в Китай са отбелязали най-резкия си спад от близо две години насам, задълбочавайки дефлацията в страната и засенчвайки скромното повишение на потребителските цени, сочат нови данни, цитирани от Bloomberg.
През юни фабричната дефлация се е задържала за 33-ти пореден месец, като индексът на производствените цени е намалял с 3,6% на годишна база, съобщи Националното статистическо бюро в сряда. Това е най-сериозният спад от юли 2023 г. насам и е по-рязък от очакванията на всички икономисти.
Индексът на потребителските цени неочаквано се повиши с 0,1% и сложи край на четиримесечната си низходяща серия, въпреки че това вероятно отразява по-скоро краткосрочния ефект от държавните субсидии, отколкото трайно възстановяване на доверието.
Все още слабата инфлация може да запази натиска върху политиците да увеличат стимулите, за да избягат от порочния кръг на спад на цените. Тя също така изостря и без това жестоката конкуренция между компаниите, стимулирайки ценовите войни, които сега управляващите се опитват да ограничат.
На този фон търговското напрежение, предизвикано от митата на американския президент Доналд Тръмп, натежава върху секторите с най-голям износ. Производствените цени на компютърното, комуникационното и друго електронно оборудване са ускорили спада си спрямо предходния месец. Несигурността, свързана с търговския режим на Вашингтон, допълнително замъглява перспективите пред компаниите, зависими от световните пазари, тъй като вътрешното търсене остава слабо.
Повишението на потребителските цени се дължи главно на възстановяването на цените на петрола и другите промишлени потребителски стоки, които ограничиха годишния си спад от 1% на 0,5%. Цените на златните и платинените бижута са се повишили със съответно 39% и 16%. Цените на домашния текстил и домакинските уреди също са нараснали, а спадът на цените на автомобилите се е свил.
Икономистите обаче предупреждават, че Пекин се нуждае от по-устойчиви мерки, за да съживи доверието сред гражданите. Новият индекс на потребителското доверие на Bloomberg Economics показва, че по-силната политическа подкрепа от края на 2024 г. насам не е успяла да повиши значително доверието, главно защото подобрението на перспективите за работа и ръстът на доходите са били ограничени.
Дефлационният натиск се засилва и от свръхкапацитета в различни отрасли. Макар че китайските лидери обещаха да намалят производството в някои браншове, анализаторите предупредиха, че ценовите войни ще продължат с години, тъй като местните власти се стремят да избегнат загубата на работни места.


Хороскоп за 2 юли 2026
Англия е на 1/8-финал след обрат срещу ДР Конго
Черно море и Локомотив (Горна Оряховица) завършиха 0:0
„Прогресивна България“ не увеличи обезщетението за майки, които искат да се върнат по-рано на работа
Във Варна затягат мерките срещу пожарите през лятото
К. Георгиев: Фактори от САЩ и Китай ще определят петрола след войната в Залива
Стартъп с българско ДНК помага на хората да защитят цифровите си активи
Английски мебелен бранд влиза в ерата, в която ботове купуват дивани
Тайланд сменя туристическия модел - по-малко хора, повече разходи
Френските елити се изправят пред свой собствен „момент на Мамдани“
Наследникът на дизела: Може ли HEV да е добър и на дълъг път?
Lamborghini представи най-мощния SUV в историята си
Toyota влиза в бизнеса с летящи коли
Audi A4 получава нова платформа и физически бутони
Какво представляват аеродинамичните завеси в автомобила
5 вреди в дома от чистенето с бял оцет
Футболистът Доминик Соланке стана баща за втори път!
Товарен камион за зърно изгоря напълно край с. Енево
Как руснаците реагират на кризата с горива: Искам да хвана Путин за раменете и да го разтърся!
Дани Глоувър разкри, че живее с болестта на Алцхаймер
преди 11 месеца ето ти производство, бътер пръч.... коментирай тази статия! :D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар