Горящите рафинерии ще имат видим негативен ефект върху руската икономика, става ясно от стенограмата от дискусиите на Централната банка на Русия в последното заседание през юли. Тогава институцията намали лихвата с 0,25 пункта до 14%, но от разговорите е видно, че до края на годината ще има ново повишение до диапазона 14,5%-14,6%.
Причината е, че се очаква забавяне на икономиката и ръст на инфлацията и причината са ударите на украинските дронове. Заради атаките от началото на годината Русия загуби част от капацитета си за преработка на петрол и това се отразява не само в недостиг на горива, но и върху работата на други индустрии, включително и по отношение на добива на петрол. Украинските удари по пристанищни терминали и кораби в Азовско и Черно море ограничават и възможностите за износ на петрол, както и на други стоки (например зърнени култури), което също ще се отрази негативно на растежа на руската икономика.
Централната банка променя надолу (с 0,5 пункта) прогнозата си за руската икономика и вече официално очаква растеж в диапазона 0%-1% през 2026 година. В същото време инфлацията се ускорява (заради повишените цени на горивата) и очакванията са, че ще достигне до 6%-7% през тази година като се очаква, че скъпият бензин ще добави 1,5 пр. п. към растежа на цените в Русия.
От стенограмата е видно още, че при дискусиите е имало спор дали ефектите от украинските атаки са временни. Според част от коментарите те ще изчезнат до края на годината, но има и мнения, че ремонтите на рафинерии и друга разрушена инфраструктура могат да продължат по-дълго време от очакваното и проблемите да се прехвърлят и към 2027 година. Реално всичко ще зависи от възможността за внос на горива и/или преразпределение на запасите, което да ограничи въздействието върху другите индустрии.
Заседанието на централната банка се провежда малко преди атаките по логистичните хъбове и складове на Wildberries да станат интензивни и в институцията реално не отчитат ефекта от разрушенията и прекъснатите доставки.


Нищожна част от всички украински бежанци в ЕС се намират в България
Ето какво ще е времето утре
Барселона и Реал Мадрид ще играят на по-малко от 500 км от Варна
„Музиката на Санремо“ идва във Варна на 21 август
Костадин Костадинов е рекордьор по изминати километри със служебен автомобил на НС
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Meta премахна 750 000 профила на лица под 16 години в Австралия
Южна Корея отказва балистични ракети на Украйна главно заради конституцията си
Инжектирай с повишено внимание
АЕЦ на морето и още ПАВЕЦ: Как България да спаси енергетиката в климатична криза
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Йотова: Бургас има невероятен шанс да покаже България на Европа
Всеки може да бъде ударен: Руски дронове превърнаха Херсон в "човешко сафари"