IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Румънското правителство оцеля след вот на недоверие

Парламентът трябва да гласува още три предложения, но според председателя му те също няма да съберат достатъчна подкрепа

16:28 | 07.09.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Румънското правителство оцеля след последния опит на крайнодясната опозиция да го свали, след като одобри втори набор от реформи, насочени към намаляване на най-големия бюджетен дефицит в Европейския съюз (ЕС).

Първото от четирите предложения за вот на недоверие, внесени от опозицията и свързани с ускорена процедура за одобрение в парламента, беше отхвърлено в неделя, тъй като не събра необходимите 233 гласа, съобщава Bloomberg.

Още три предложения ще бъдат гласувани по-късно през деня, но според председателя на парламента Мирча Абрудян също ще се провалят.

Румънският премиер Илие Болоян използва ускорената парламентарна процедура, за да одобри пет реформи в различни сектори. Действията на правителството за намаляване на разходите и преструктуриране на държавните компании и сектора на здравеопазването могат да бъдат оспорени в Конституционния съд.

Законодателите от най-голямата опозиционна партия - Алиансът за съюза на румънците, или AUR - определиха процеса на одобрение на промените като „законодателна злоупотреба“.

„Румънската политическа класа ще бъде разделена днес между тези, които искат да реформират държавата, и тези, които само се бавеха, защото мислят за собствените си електорални печалби“, коментира Болоян пред депутатите преди гласуването. „Годините на комунизъм и хаотичният преход оставиха дълбоки рани и нямаме време за губене. Трябва да модернизираме Румъния“, добавя той.

Правителството в Букурещ е изправено пред нарастващо обществено недоволство и политическо напрежение, докато се опитва да продължи с поредица от дълго отлагани реформи. Някои от мерките вече предизвикаха напрежение в управляващата коалиция и принудиха Болоян да отложи плановете за намаляване на административните разходи с поне 10%.

Залогът е инвестиционният рейтинг на Румъния и милиардите евро от фондовете на Европейския съюз (ЕС), необходими на черноморската държава, за да предотврати рецесия.

Промените вече предизвикаха протести. Учителите заплашиха да бойкотират занятията в началото на учебната година, а съдиите преустановиха работа заради мерки за ограничаване на пенсиите им и увеличаване на възрастта за пенсиониране.

Трудностите при намаляване на бюджетния дефицит, който надхвърли 4% от икономическото производство в края на юли и вероятно ще достигне 8% до края на годината, отново разпали опасенията на инвеститорите. Леята отслабна с 0,5% спрямо еврото през последните две седмици, а доходността по 10-годишните румънски държавни облигации е на най-високо ниво от средата на юни насам.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:06 | 07.09.25 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още