Ограничаването на ръста на разходите в държавната администрация и премахването на автоматичните механизми, с които нарастват възнагражденията в определени публични сфери, са мерки, за които националните работодателски организации настояват отдавна. Що се отнася до тавана на възнагражденията, ако страната има нужда от нещо в момента, това е таван на разходите в бюджета, а не от различни тавани в икономиката. Такова мнение изрази Станислав Попдончев, заместник-председател и главен финансов директор на Българската стопанска камара (БСК), в предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Работодателските организации настояват отдавна и за съкращения на незаети щатни бройки в държавната администрация, но Попдончев изтъкна, че този инструмент не трябва да се използва еднакво за всички администрации. В някои от тях съществува недостиг на кадри поради ниските възнаграждения. Такива примери са Регионалната инспекция по опазване на околна среда и Агенцията по заетостта, посочи той.
Повишаването на минималните осигурителни прагове е нормална практика, като през последните години те обикновено растат с темп, който отговаря на размера на минималната работна заплата, каза Попдончев. Обявеното увеличение е от 5%.
„Увеличаването на максималния осигурителен доход е по-проблемно за бизнеса, особено когато това се случва след средата на годината. Предвижда се увеличението да важи от 1 август тази година, а размерът му да е 2300 евро, което на практика е ръст с 9%.“
Ако се стигне до такова вдигане, работодателските организации ще настояват догодина да няма такъв ръст, за да не се стига до положение, в което през няколко месеца работодателите да не могат да планират общите си разходи за възнаграждения.
Попдончев отбеляза, че групата, която се осигурява на максималния осигурителен доход, е най-малката от осигурените лица и добави, че стремежът трябва да бъде не толкова да се увеличава осигурителният доход, а да се разширява базата, върху която се внасят осигурителни вноски. Това означава да има повече заети на по-високи доходи, а не да се облагат единствено хората над максималния осигурителен доход.
Това е разговор във връзка с посоката на развитие на пенсионната система като цяло, посочи гостът.
Националните работодателски организации на този етап се въздържат от подкрепа на двата законопроекта за изменение на Закона за защита на конкуренцията и Закона за защита на потребителите поради предлаганите в тях неясни понятия, които създават правна несигурност за бизнеса, съобщи Попдончев.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


След триумфа на DARA: Bild показа „скритите съкровища“ на България
Все повече хора си правят пластични операции, за да приличат на генерирани от ИИ
Защо децата са все по-жестоки?
Пентагонът намалява бригадите си в Европа от четири на три
България остава с най-висока годишна инфлация в еврозоната за април – 6 на сто
Български учени разработват екосъобразен метод за рециклиране на соларни панели
Цените на акциите в света се движат в синхрон с ръста на БВП, а той е под натиск
Русия ще усеща с години недостига на работници, породен от войната
Енергийният шок от Иран захранва бума на ВЕИ и електрификацията
Атаката срещу ОАЕ показва уязвимостта на ядрените централи по време на война
Audi на съд заради масов дефект във водните помпи
Революционна система на Saab променя контрола на турбото
Над 20 луксозни коли изчезнаха за минути от охраняван паркинг в Париж
Парното през лятото спасява двигателя от основен ремонт
Kia Niro остава само пълен хибрид в Европа
Щамът на ебола Бундибуджио в Конго е рядък, няма лечение
Украйна извършва най-голямата въздушна атака срещу Москва от Втората световна война насам
Скутър Браун не се притеснява от провокативните сцени на гаджето си Сидни Суийни
Михаил Миков: Чадърът над министрите е тревожен сигнал
Защо е трудно да бъдат победени мексиканските картели