Египет ще се насочи към доставка на почти половин милион тона пшеница от Франция и България вместо от Русия, след като Москва е блокирала доставките на руско зърно, съобщава Bloomberg, позовавайки се на запознати източници.
Москва е възразила срещу ценообразуването по огромната сделка, казват източниците, поискали анонимност заради конфиденциалния характер на информацията. Това е вторият път през последните няколко месеца, в който покупката на руска пшеница от ръководената от държавата египетска компания са изправя пред проблем, тъй като властите в Москва се опитват да наложат неофициален долен праг на цената.
Главният орган за доставка на суровини (GASC) на Египет е договорил закупуването на 480 хил. тона руска пшеница в директни преговори, заяви министърът по доставките Али ел-Мосилхи в началото на септември. Сделката е била сключена на цена от 270 долара за тон включително логистичните разходи – под неофициалния долен праг на цената, който руските представители се опитваха да наложат по онова време. Дни по-късно Египет заяви, че търговецът на култури Solaris ще получи възможността да доставя зърно от всякакъв произход.
Solaris и руското Министерство на земеделието не са отговорили веднага на исканията за коментар.
Руските пристанища за зърно са препълнени след две последователни големи реколти, което прави страната водещият доставчик и производител на цени на световния пазар. Пренасищането при предлагането обаче оказва натиск върху местните цени, карайки служителите да наложат прагове, за да подкрепят пазара. Прилагането на това ценово ограничение е непоследователно.


Костадинов зове за бойкот на Евровизия
Турнир по акробатичен рокендрол се провежда днес във Варна
Проливните дъждове предизвикаха нови наводнения край Царево
Благотворителен кулинарен фестивал за Никулден се провежда във Варна
Авария остави район на Варна без вода в събота
Империята на китайските пристанища, част 5
Как чуждестранните автомобилни гиганти могат да се закрепят на китайския пазар
Империята на китайските пристанища, част 4
Империята на китайските пристанища, част 2
Империята на китайските пристанища, част 1
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Любен Дилов-син: Готови сме за избори, но държавата има нужда от бюджет
ЦСКА се огледа в норвежец, оценен на 5 млн. евро
Опра Уинфри демонстрира талия на оса, след като отслабна драстично
Путин и неговите роли: Какво са знаели германските тайни служби?
Генерациите в сблъсък: защо днешните различия са толкова остри