Върви дебат за временно редуциране на цените на клиничните пътеки поради преразхода в бюджета на Здравната каса за болничната помощ. С този ход Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) търси начин да компенсира ръста на разходите за болнична помощ, но не е правилна стъпка и ще доведе до протести. Това коментира здравният икономист Аркади Шарков в ефира на Bulgaria ON AIR.
Заради недостига на средства за болниците за ноември от Здравната каса съобщиха, че ще инициират разговор с Българския лекарски съюз (БЛС) за изпълнението на чл.371 от Националния рамков договор за намаляване на цените на клиничните пътеки.
Преразходът за болнична помощ към 30 септември възлиза на 262 млн. лв. и на тази база се очаква превишение към 31 декември в размер на 306 млн. лв.
Според новия председател на БЛС д-р Николай Брънзалов е невъзможно да се говори за намаляване на цените на клиничните пътеки със задна дата, тъй като БЛС е договорил планирани за 2024 г. цени и обеми дейност. Намаляване на цени за 20-тина дни няма да доведе до нищо друго освен до напрежение.
Икономистът Аркади Шарков посочи, че основните причини за увеличението на разходите са две - отложеното търсене на медицинска помощ след пандемията от Ковид-19 и отпадането на болничните лимити след решението на Конституционния съд, което е довело до увеличаване на пациентите в болниците.
"Имаше изключително голямо количество заболявания, които тепърва ще дадат своето отражение върху здравната система, така и върху общото здраве на хората", отбеляза Шарков. По негови думи недоброто финансово състояние на много лечебни заведения също допринася за нарастващите проблеми.
Според Шарков проблемите с недофинансирането и управлението на здравните заведения не могат да бъдат решени без необходимите политически решения.
"Тук говорим за дефицит на кадри в управлението на определени направления, а освен това е необходимо да се инвестира в производството на медицински сестри и в тяхното заплащане", каза здравният икономист, отбелязвайки, че недостатъчният човешки ресурс също е фактор за неефективността на системата.
Гледайте целия разговор във видеото на Bulgaria ON AIR.


Тежка катастрофа с три жертви, сред които и дете
Илиан Илиев: Опитахме всичко през второто полувреме
Гьоко Хаджиевски: Тактическата ни дисциплина беше от ключово значение за победата
Димитър Стоянов: Не очакваме атака от Иран срещу България
Спартак спечели с 3:0 дербито на Варна
Български стартъп прави революция в домашните ремонти чрез AI
Арабските държави се готвят за планина от дълг, за да заобиколят Ормузкия проток
Европа си правеше сметките за евтин газ за зимата, но избухна борба за доставки
Тайван ще ограничи интернет, за да симулира война с Китай
Фирмите за дронове търсят как да преодолеят GPS заглушаването във военни зони
Непознатата Гърция 4: Воница и Нафпактос
Застрахователите приключват с изхвърляне на фарове заради спукано стъкло
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Продължава най-мащабната евакуация заради пожарите във Франция и Испания
8 женски поведения, които отблъскват мъжа
Гърция, Тунис, Индия... ЮНЕСКО разшири списъка на защитените обекти
Стоянов за самолетите в Безмер: Имаме пълна подкрепа от НАТО за националната ни сигурност
Трима души, сред които и дете, загинаха при катастрофа на АМ "Марица"