Германската авиокомпания Lufthansa съобщи, че очаква високото търсене на пътувания, особено в премиум класите, да се запази до края на годината и обяви ръст на приходите и на печалбата си през второто тримесечие, предава Ройтерс.
Резервациите от август до декември са достигнали средно над 90% от нивата преди пандемията и това е накарало Lufthansa да разшири капацитета си до 88% от нивата през 2019 г. през третото тримесечие, съобщи компанията.
Авиокомпаниите се възползват от бума на пътуванията с развлекателна цел след смекчаването на ограниченията заради COVID-19, но има притеснения, че ръстът на търсенето и произтичащите от него силни печалби може да изгубят инерцияta si през есенния сезон, тъй като високата инфлация започва да свива разходите на пътуващите.
Конкурентът на Lufthansa IAG съобщи миналия месец, че осъзнава несигурността в по-широката икономика, въпреки че обяви тримесечна печалба над консенсусната прогноза. Ryanair беше предпазлива в очакванията си за търсенето до края на 2023 г.
Lufthansa, която притежава също Austrian Airlines, SWISS и Eurowings, изглежда по-оптимистична за перспективите пред пазара, като заяви, че връща още два самолета А380 в планираните си услуги тази година и че догодина те ще бъдат последвани от още, наред с нови Boeing 787 и Airbus A350
Компанията съобщи, че при полетите на дълги разстояния ръстът на капацитета ще дойде основно от разширяването на връзките с Азия предвид повторното отваряне на големи пазари като Китай и Япония.
Коригираната печалба на Lufthansa преди лихви и данъци за периода между април и юни е нараснала почти три пъти до 1,09 млрд. евро, малко над консенсусното очакване за 1,04 млрд. евро, спрямо едва 341 млн. евро година по-рано.
За цялата година компанията очаква коригираната EBIT да достигне над 2,6 млрд. евро. Преди това тя също прогнозираше значително увеличение спрямо 1,5 млрд. евро миналата година.


Френска телевизия представи България като "новият туристически елдорадо" на Европа
Какво представлява Зона 51 и защо продължава да поражда митове за извънземни?
Имотният пазар натиска спирачките: Сделките намаляват, но срив не се очаква
Чуков: 45 % от американските самолети при войната с Иран бяха в Гърция, но предупреждение към тях не последва,
За какви престъпления е лежал в затвора Асен, задържан за отвличането на Наталия?
Когато животът стане инженерство: Науката търси рецептата за създаването му
След чатботовете идва моментът за внедряване на AI агенти в родните фирми
Китай възобновява издаването на лицензи за роботаксита
AI бумът създава недостиг на памет и увеличава цените на чипове и смартфони
Alphabet вдигна капиталовите разходи за 2026 г. до $205 млрд.
Шофьор се опита да влезе в нарисуван тунел
Електрическият Cayenne поддържа темпото на най-големия самолет на света
Всички коли на Tesla получават Starlink
Русия започна да внася бензин... от Индия
Защо не трябва да доливате гориво след автоматичното изключване на колонката
6 зодии стават нова, по-добра своя версия до края на лятото
Принц Джордж вече е тийнейджър
5 плода срещу задържане на излишни течности
Оливия Родриго с ново гадже