Проектът на жп връзката с Турция - Ямбол-Елхово-Одрин, е обявен за допустим за финансиране от ЕС по програма „Трансевропейска транспортна мрежа“ (TEN-T). Заложено е ускорено изграждане на втори жп граничен преход при Лесово и границата с Турция със срок до 2030 г. Това съобщи по време на парламентарния контрол транспортният министър в оставка Георги Гвоздейков на въпрос на заместник-председателя на Народното събрание и народен представител от БСП Кристиан Вигенин на какъв етап е изграждането на жп връзката.
Гвоздейков посочи, че в периода 2021-2023 г. са проведени срещи между представители на България и Турция, а в рамките на работната група са обсъждани планирани действия по проекта, както изследвания на технико-икономически параметри на предпроектните проучвания на територията на България.
По проекта се работи съвместно с Унгария, Сърбия и Турция, уточни министърът, цитиран от БНР.
Министърът обясни, че в изпълнение на поетите ангажименти и подписания меморандум за разбирателство между двете страни за изграждане на втори железопътен граничен преход между Ямбол и Одрин от българска страна е проведена открита процедура на 12 септември миналата година.
Сключен е и договор с предмет на дейност „Изготвяне на прединвестиционни проучвания с предложение за варианти, анализ, разходи, ползи, трафик, прогнози и капацитет за изграждане на жп линия по направления Ямбол – Елхово – Лесово – границата с Турция. Неговата стойност е 525 хил. лева без ДДС и е със срок на изпълнение 12 календарни месеца, считано от датата на започване на проекта. Финансирането по този договор е осигурено изцяло със средства на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ).
„През декември 2023 г., по инициатива на НКЖИ, подкрепена от Министерството на отбраната и Министерството на транспорта и съобщенията, се предприемат действия за включване на жп участъка в TNT мрежата, с цел осигуряване на възможност за последващо финансиране на реализация на проекта със средства от ЕС. Очаква се допълнението да залегне в предстоящата актуализация в регламента за развитие на TNT“, обясни министърът на транспорта в оставка.
По думите на Гвоздейков в средата на 2023 г. участъкът стана част от мрежата на националните военно-транспортни коридори, а на база на това Европейската комисия смята предложението на българската страна за включването му в TNT мрежата за приемливо, определяйки го като допринасящо за военната мобилност между двете страни членки на НАТО.


Кола се преобърна по таван на тротоар
Това са последните дни, в които цените ще се изписват в лева и в евро по закон
Хванаха за ден 29 шофьори с алкохол или наркотици
Три главни дирекции поемат дейностите на Регионалните здравни инспекции
Илин Димитров: Подобряването на свързаността ще помогне за развитието на туризма
Системите за съхранение на енергия в Европа напредват, регулациите изостават
AI пробивът на Китай не се дължи само на една компания
Китайски 2-минутни микродрами станаха индустрия за 11 млрд. долара
Как неизвестен гигант се превърна в риск за пазара на желязна руда
Стратегията за растеж на Kendra Scott
Създателят на Juke поема глобалния дизайн на Nissan
Китай забранява сините светлини на автопилота
Коя е най-търсената екстра при покупка на нов автомобил
Защо производителите възродиха забравената електрическа турбина
Новите коли крият опасност, за която малцина знаят
Как се държат мъжете, които не уважават жените?
Огнените торнада достигнаха Европа: как се образуват и защо са толкова опасни
Разполагането на самолети в Безмер изисква повече яснота, нужна е промяна във Външно
Президентските избори без големите номинации: Какви са шансовете на Гюров срещу Йотова