IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

От Москва до Мумбай: Русия се обръща на юг, за да прави търговия

Кремъл прокарва нови маршрути, които ще му позволят да заобиколи западните ограничения и да се сближи със страните от Персийския залив и Индия

16:11 | 13.03.24 г. 12
Снимка: Getty
Снимка: Getty

Векове наред търговията с Европа е основният стълб за икономиката на Русия.

Войната в Украйна сложи край на това със западните санкции и други ограничения, които все повече откъснаха Русия от европейските пазари. В отговор Москва разшири връзките си със страни, които са по-склонни да правят бизнес с нея - Китай на изток и, чрез южния път, Индия и страните от Персийския залив, пише New York Times.

Този южен маршрут сега се превърна в централен фокус за руските политици, докато се опитват да изградят инфраструктура за плановете си да се отклонят от Запада завинаги. Усилията са изправени пред предизвикателства, включително въпроси относно финансирането, съмнения относно надеждността на новите партньори на Русия и заплахите от западни санкции, насочени към държави, които търгуват с Русия.

Ключова част от южния план е железопътна линия за 1,7 млрд. долара, която трябва да започне да се строи тази година и ще бъде последната връзка в маршрута между Русия и иранските пристанища в Персийския залив - осигурявайки лесен достъп до дестинации като Мумбай, индийската търговска столица. Русия се споразумя да отпусне на Иран 1,4 млрд. долара за финансиране на проекта.

„Тъй като традиционните търговски пътища на Русия бяха до голяма степен блокирани, тя трябва да търси други възможности“, коментира Рауф Агамирзаев, експерт по транспорт и логистика, базиран в Баку, Азербайджан, имайки предвид южния маршрут.

Русия е намерила множество начини да заобиколи западните търговски ограничения, внасяйки продукти като машини от Индия и оръжия от Иран, както и множество потребителски стоки - често през страните от Персийския залив и Турция - които правителството вижда като решаващи, за да покаже на руснаците, че може да поддържа стандарта на живот по време на война.

Въпреки че някои потребителски стоки все още влизат законно от Европа, цял набор от ограничени или трудни за получаване артикули също са широко достъпни в Русия. Има например стриди от Франция, докарани със самолет чрез заобикаляне през някоя трета страна, както и италиански трюфели и френско шампанско, чийто износ беше забранен от Европейския съюз (ЕС).

Руското правителство вижда железопътния проект през Иран - и друга линия, която се надява да възстанови, която ще осигури достъп до Турция - като важен за ускоряване на потока от целия подобен внос в страната. Той също така се разглежда като важен за увеличаване на износа на руските природни ресурси, които са от съществено значение за икономиката.

Президентът на Русия Владимир Путин казва, че новият маршрут ще намали времето за пътуване на товарите до Мумбай от Санкт Петербург до само 10 дни, от 30-45 дни сега. Руски държавни служители го наричат „революционен проект“, който ще се конкурира със Суецкия канал.

Той също така ще допълни търговските пътища на Русия към Китай, който в момента е най-големият ѝ търговски партньор, тъй като те достигат свръхкапацитет. От 2021 г., точно преди пълномащабното нахлуване в Украйна през февруари 2022 г., търговията на Русия с Китай е нараснала с 61%, до над 240 млрд. долара през 2023 г., показват китайски данни.

Търговията се увеличава и с Индия, достигайки 65 млрд. долара, над четири пъти повече от стойността ѝ през 2021 г. Така търговията на Русия с двете страни през 2023 г. надмина предвоенната ѝ търговия с ЕС, която възлизаше на 282 млрд. долара през 2021 г.

Новата железопътна линия ще свърже два ирански града, Астара и Ращ, обединявайки релсите между Иран и Азербайджан на север и след това с руската железопътна мрежа. Когато бъде завършен – това трябва да стане през 2028 г. – полученият „транспортен коридор Север-Юг“ ще се простира на повече от 6900 км, извън обсега на западните санкции.

Търговският маршрут през Кавказ и Централна Азия и през Каспийско море до Иран стана особено важен за Русия през последните месеци, изтъква Lloyds List, консултантска фирма, специализирана в морските търговски пътища. Русия също доставя петрол и продукти като коксуващи се въглища и торове в обратната посока.

Последна актуализация: 16:14 | 13.03.24 г.
Специални проекти виж още
Още от Транспорт и инфраструктура виж още

Коментари

2
rate up comment 7 rate down comment 8
wart
преди 1 месец
Истината е една Западът завинаги загуби евтините Руски енергиенi носителите , както и 150 милионният Руски пазар. В бъдеще отношенията им са невъзможни в близките години време през което Европа ще загуби много от отразелите си които имат нужда от големи енергийни затрат . Ще загуби не само отраслите си, но конкурент способността си, и целта на Америка беше тава не само Русия но и Европа да унищожи като конкурент
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 8
evlogi
преди 1 месец
Ние на това най-просто казано му викаме да изтървеш питомното,че да ходиш да гониш дивото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още