С още осем нови асортимента бира се разшири продуктовата листа от бири пред първото полугодие на настоящата година, отчетоха от Съюза на пивоварите в България (СПБ). И този сезон хит продължават да бъдат безалкохолните бири, премиалните марки и пивото със силно подчертан хмелов аромат, коментираха от браншовата организация на професионалния си празник днес.
За първите шест месеца на тази година от СПБ отчитат над 35 милиона лева капиталови инвестиции. Традиционно вложенията са за зелени иновации, оборудване и поддържане на най-добри практики в производството на бира.
През 2022 г. българските пивовари са произвели 500 млн. литра бира и са продали 523 млн. литра. На ден само в ресторантите, кафенетата и хотелите са се сервирали по 435 хиляди чаши от пенливата напитка. 13% от продажбите на пиво в страната се реализират през сегмента на заведенията, а останалите 87% - в магазинната мрежа и малки търговски обекти (т.н. „студен“ и „топъл“ пазар).
През летните месеци, от май до август включително, всеки ден се произвеждат 1,732 милиона литра пиво, а се продават над 1,911 млн. литра. 50% от пълнолетните българи консумират бира поне веднъж седмично, а близо 70% поне веднъж месечно. Най-големи любители на пивото продължават да са потребителите от района на Монтана, които пият 11 пъти месечно, следвани от жителите на Русе и Варна – 10 пъти, показва сравнението по региони.
През миналата година в страната са произведени 58 тона висококачествен хмел, който освен за родното производство, се изнася за редица страни, включително за най-големия производител на бира в ЕС – Германия, информираха още от СПБ.
„Пивото е единствената напитка с хмел. През последните години на процеса охмеляване се обръща все по-голямо внимание. Нововъведенията са довели днес консумацията на пиво да се превърне в социално изтънчено изживяване. Това се дължи и на новия профил на потребителите – с повече познания за пивото, готови да платят повече за по-качествени и новаторски продукти“, отбеляза проф. Габриела Маринова – една от най-изтъкнатите представители на пивоварната наука.
Ивана Радомирова, изпълнителен директор на СПБ, напомни, че пивоварите в страната продължават доброволно да поставят върху етикетите на своите продукти списък на съставките и енергийната стойност, за да могат „потребителите да са наясно какво съдържат различните бири“.
Доказателство за добрите практики са и кампаниите за социална отговорност и устойчиво развитие при производството на бира. През миналата година от пивоварните предприятия са пуснати на пазара 20440 тона стъклени бутилки, от които 57% са за многократна употреба. С най-новата инициатива на СПБ „Върни ме“ 10 хиляди магазина в страната имат поставен стикер със знака „Върни ме“, който има за цел да насърчи връщането на оборотните бутилки от бира в търговската мрежа.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 2 години До: cyclop Явно това му е и зеленото мислене, каквото е и на пивоварите. Идеята не им е да има рециклиране, а да върви царевицата, защото тези "бири" (които съдържат съставки извън закона за чистота на бирата) са най-продаваните у нас - Пиринско, Шуменско и др. "Премиум" марките (каква прекрасна българска дума) ако са без царевица пия и аз, но не казват колко им е намаляло потеблението на тези бири, защото и цената им порастна значително за разлика от моята заплата :). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka007 Като човек, който непрекъснато и настойчиво претендира колко е интелигентен, това ли ти е нивото на хумора? Без коментар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: cyclop ... lol ... събираш и връщаш бутилки , за да се изхранваш ... ?! ... no comment ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години "Премиалните марки" - "жива да не бях!" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: cyclop неук глууупак, знам... всичко ли трябва да ти казвам? намери подобен магазин и върни шишето което си изровил от кофата! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: khao ама аз не живея до вас бе, центаджия осраан? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: cyclop еййй, ти си вечно недобан и с оплаквания!!! ...в магазина до нас (кварталния в бившия трафопост) приемат бутилки и без да взимаш новя, стига дамемот марките които продават... що пазариш при Западните капиталисти, ***? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години УВАЖАЕМА БИРЕНА БУТИЛКО, КАК ДА ТЕ "ВЪРНА"? В супермаркета - същия, в който преди десетилетия приемаха стъклени бутилки, сега ми казват че ще приемат "единствено ако купя нова бира за всяка върната бутилка". Но това не работи, скъпи мои псевдорециклисти? Може би не искам нова бира? Може би искам да събера 20 бутилки и да ги върна накуп? Може би вместо да лепим стикери, трябва да видим първо как въобще може РЕАЛНО да работи рециклиране? Което бяха "изобретили" още преди 30 години? отговор Сигнализирай за неуместен коментар