Политиците от лагерите на републиканците и демократите обещават да възстановят историческата роля на производството като източник на работни места за американците. Те обвиняват търговски партньори като Китай, Германия и Мексико за несправедливата кражба на тези работни места. Обвиняват корпорациите, че пренасочват работните места чрез аутсорсинг към други страни. Обвиняват синдикатите, че възпрепятстват растежа на производствените компании. Демократите обвиняват републиканците. Републиканците обвиняват демократите. Гласоподавателите копнеят за златната епоха от миналото, когато повечето американци имат високоплатени и стабилни работни места в производството, пише в коментар за Wall Street Journal Мартин Айхенбаум.
Фактите обаче показват нещо друго. Според Бюрото по трудова статистика делът на производството на пазара на труда, изключващ селското стопанство, е намалял от приблизително 32% през 1947 г. до около 8% към края на 2023 г.
Да, има леко увеличение на темпа на спад около 2001 г., когато Китай влиза в Световната търговска организация (СТО). Но трябва да внимателен преглед, за да видите ефекта от това. Във всеки случай този ефект е тривиален в сравнение с дългия, бавен, неумолим спад на значението на производството като източник на работни места в САЩ.
Дали спадът в производството е катастрофата, описвана от политиците? Едва ли. Коригираният спрямо инфлацията брутен вътрешен продукт (БВП) на глава от населението се е увеличил от около 15 000 долара през 1947 г. до около 66 000 долара през 2023 г. Реалният разполагаем доход на глава от населението е нараснал с подобна скорост. Така че не е вярно, че американският просперитет зависи от това повечето хора да работят в производствения сектор - точно обратното.
Технологиите драстично повишиха производителността на труда в производството. Автомобилните производители се нуждаят от много по-малко работници сега, отколкото през 2000 г., за да правят по-добри автомобили. Това е голяма сила, намаляваща заетостта в автомобилния сектор – същото важи и за много други индустрии.
Доходът на глава от населението не би могъл да се повиши толкова драстично, ако повечето от работниците, напуснали производството, започват работа в ресторанти за бързо хранене. Американците се преместват от производството към други видове работни места, в които техният труд е необходим и нивото на производителността им позволява на техните работодатели да се конкурират. Финансовите услуги, медицината, биотехнологиите и висшето образование са примери за индустрии, които са се разраснали драматично с течение на времето и са задвижвали американския просперитет. Черешката на тортата е, че финансовият сектор и разработчиците на софтуер са големите износители на САЩ.
Промяната причинява разходи за някои хора. Преквалифицирането на 45-годишен работник от стоманодобивния сектор в биотехнологичен инженер е трудно. Привържениците на свободните пазари понякога забравят, че има реални политически последици от пренебрегването на човешката цена на промяната.
Правилният отговор на предизвикателството на промяната включва поне три инициативи. Първо, правителството трябва материално да помогне на хората, които са засегнати, да им помогне да намерят работа, с която да се гордеят. Второ, родителите и преподавателите трябва да предоставят на децата уменията, от които се нуждаят, за да процъфтяват в един постоянно променящ се свят. Трето, политиците трябва да премахнат ненужните регулации и други бариери пред растежа в прохождащите сектори на икономиката.
Не е правилно американците да копнеят за отминал златен век, който никога не е съществувал, заключва Айхенбаум.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“


преди 1 година До: тъпко: Така де, дойде си накрая на думата. Без уикито - толкова. Сега може сашка и бомбашка да ударят едно лустро на икономиката след теб и евстати и да затваряме темата. На съда всичко е ясно - Китай с феодализъм и биволски впрягове за първи път в историята кацна на обратната страна на Луната и изкупува до каквото се докопа в Африка и Европа, а САЩ без заводи и индустрия, но с търговия с акции ще нулират 30 трлн. дълг и ще заселят Марс. Да влезе уббитият! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Tikva007 Хаха! Сфффинктери, синджири... дойдохме си на думата. Сдyханяк! Ем прозззт, ем сбъркан, ем неграмотен! Върти-сучи тегли те към сфффинктера. Не си мека китка, ша знаеш! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: тъпко: Извинявай, но само за протокола: кога и къде си учила икономика и с каква специалност си завършила? Или знанията ти са от *уикито*, а дипломата от професионалната гимназия по електротранспорт? Защото и в електричеството си силна, особено в ланда-сондите. Иначе експертизата по БВПто най-добре се постига от търговията с акции, но ако няма акции, може и гъбен мицел. Хайде, и внимавай какво пишеш и какво четеш, че нещо напоследък трудно ги различаваш. ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Опа, някой пак нещо не си е изпил и е скъсал синджира, а с него и сффинкттера. Нормално е в този сайт да се навъртат икономисти, но тук има нещо гнило и заприлича на цирк - онзи ден един надуваше бузи, че България става все повече кредитор, колкото повече затъва в дългове да си плаща заплатите и пенсиите, вчера друг ми обяснява, че китайската икономика е на 71 място, а днес някаква от психодиспансера изнася лекции за БВП, докато чете нещо друго. Пълна ллудница. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: педро007 Виж кои сектори какво правят за БВПто, колко хора работят в тях, средно заплащане, виж в уикито как се вадят %, и започни на лист бяла хартия да си пишеш. Хаха, за цвят си сложи и блатната икономика да се посмееш малко. После се упражнявай що е то БВП и фабрики. Хаха! Сдyханяк! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: педро007 Не Белият свят се натиска да става като Поднебесната, а Поднебесната иска да стане като Белият свят и се натиска да го играе при нас. Не фабриките правят БВПто на държави в Белият свят. Той затова се нарича развит свят! Всички имат всякакви фабрики и си произвеждат всичко но имат мощен сектор на услуги. И понеже туканка сте се навъдили пишман образовани и изучени копейкопоклонници и дърдорите безспир глупотевини. Фани виж подробни разбивки на БВПто на УСАто, Поднебесната, ЕС, Япония отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: педро007 Хаха, ти ли даваш направления за БВПто ве, хаха? На хора дето търгуват с акции? Ахахха, че и наливаш! Нема такъв сдyханяк кат теб. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: evlogi: Ето тук гледай, пък после ще ти обясня каква е разликата от това, което ми пробутвате с твоята приятелка и ще си поговорим и за зеле, ако трябва: * https://bg.wikipedia.org/wiki/Списък_на_страните_по_БВП_(по_паритета_на_покупателната_способност) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: evlogi: Знаем го този БВП ППС/ГН, според който Макао и Бруней са по-богати и напреднали от целия ЕС. Влюбени сте в тази класация тук групичката ***. Защо не погледнеш същия ранкинг за държавите по БВП, пак ППС, ама без главите на населението, да видим дали ще ти допадне на празната тикква? И после ела пак да си говорим за икономика и защо Китай изведнъж се превъна в основна заплаха за доминацията на САЩ и целокупния Запад, и заводите ли правят икономиката могъща, или борсаджиите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Бъдещето на САЩ е *** гето с променен етнически състав. отговор Сигнализирай за неуместен коментар