Наказателната процедура срещу България заради транспонирането на директивата относно правото на информация в наказателното производство продължава, като страната ни получава отсрочка от два месеца, преди да бъде изправена пред Съда на Европейския съюз (ЕС).
Европейската комисия (ЕК) е решила да изпрати допълнително мотивирано становище на София във връзка с приравняването на националното законодателство, съобщават от ЕК.
Това е и единствената процедура срещу България за март 2025 г., вижда се от съобщението.
Наказателната процедура е започнала през 2021 г. с първата стъпка – тогава на България е изпратено официално уведомително писмо, последвано от мотивирано становище през септември 2023 г. и заплаха за съдебно дело през юли 2024 г.
Поради сложността на случая и за да се отговори на допълнителната информация, предоставена от България, е решено първо да се изпрати допълнително мотивирано становище, посочват от Комисията. Страната ни разполага със срок от два месеца, за да предприеме мерки, в противен случай ще се продължи с делото.
Недостатъчни мерки
Директивата за правото на информация в наказателното производство има за цел да гарантира, че на лицата, които са заподозрени или обвиняеми в рамките на наказателно производство или за които е издадена европейска заповед за арест, се предоставя подходяща информация относно техните права, посочват от Комисията.
Според ЕК България е предприела стъпки за справяне с установените проблеми, но мерките не са достатъчни, за да се гарантира правилното транспониране на директивата.
В България лицата, които са заподозрени, но все още не са официално обвинени в извършването на престъпление, не се ползват от правата, с които разполагат съгласно директивата, поясняват от Комисията. Това, според ЕК, може да окаже въздействие върху справедливостта на съдебния процес.
Наказателни процедури срещу други държави
В сферата на правосъдието ЕК е започнала нова процедура срещу Франция заради директивата за пакетните туристически пътувания, която предвижда организаторите на пакетни туристически пътувания да предоставят гаранция за възстановяване на платените суми и репатриране на пътуващите в случай на несъстоятелност на организатора.
Комисията продължава и с процедурата срещу Полша заради неправилно транспониране на директивата за свободното движение. Варшава поставя допълнителни условия на членовете на семейството в широк смисъл, които са граждани на ЕС, за придобиване на право на постоянно пребиваване, а тези, които са граждани на страни извън ЕС, се третират според общото законодателство в областта на имиграцията.
Комисията иска също така от Германия, Чехия, Хърватия и Франция да транспонират правилно рамковото решение относно европейската заповед за арест и процедурите за предаване между държавите членки.
Срещу Естония е заведена единствената процедура в област „Околна среда“ – за законодателството за средните горивни инсталации. Срещу Италия е единствената наказателна процедура в сферата на вътрешния пазар – страната не е отстранила несъвместимостта на изискванията за етикетиране в съответствие с членове 34–36 от Договора за функционирането на ЕС. Според ЕК националните изисквания на страната за етикетиране са основна пречка на вътрешния пазар и сериозно подкопават свободното движение на стоки.
Що се отнася до енергетиката и климата, ЕК иска от Белгия, Естония, Хърватия, Полша и Словакия да ѝ изпратят окончателните им, актуализирани национални планове в областта на енергетиката и климата. Комисията също така съди Испания заради дискриминационно данъчно третиране на чуждестранните данъкоплатци.