Lego, известна с цветните си пластмасови тухлички, планира да увеличи инвестициите си в САЩ, без да е повлияна от политическите рискове, свързани с войната в Иран, съобщава Bloomberg.
Залагайки на устойчивите потребителски разходи в най-голямата икономика в света, датският производител на играчки планира да разшири присъствието си в САЩ, стремейки се към по-голям пазарен дял там, заяви главният изпълнителен директор Нилс Б. Кристиансен в интервю.
„Има инерция на американския пазар“, каза изпълнителният директор. „Той не е в застой, а расте. Въпросът е по-скоро кой ще спечели на този пазар.“ Няма признаци, че САЩ са в рецесия, а потребителите продължават да харчат, добавя той.
Във вторник Lego отчете рекордни продажби и печалба за 2025 г. Общите приходи са скочили с 12% до 83,5 млрд. крони (12,9 млрд. долара) – повече от двойно в сравнение с конкурентите Mattel и Hasbro.
Продажбите на потребители са се увеличили с 16% благодарение на силното търсене във всички географски райони и сегменти, каза главният изпълнителен директор. Разрастването е било повече от два пъти по-бързо от това на глобалния пазар на играчки, който е нараснал със 7% миналата година, посочва компанията за пазарни изследвания Circana.
През последните няколко години Lego инвестира значително в разширяването на портфолиото си. Гамата от продукти достигна рекордно високо ниво от 868 миналата година, включително нови оферти, пуснати в партньорство с Formula 1.
В момента компанията разширява присъствието си в САЩ чрез изграждането на нова голяма фабрика във Вирджиния, която по план трябва да бъде открита през 2027 г., и разширява присъствието си в търговията на дребно извън най-големите метрополиси. Компанията също така откри нова централа за Америка в Бостън, за да подкрепи допълнителното наемане на персонал.
„През последните три години отбелязахме доста добър растеж в САЩ и вярвам, че това може да продължи – както защото пазарът се развива доста добре, така и защото ние печелим пазарен дял“, каза Кристиансен.
Той също така заяви, че Lego се фокусира върху това да остане гъвкава в една все по-нестабилна глобална среда. Въпреки че компанията следи отблизо геополитическите напрежения в Близкия изток, включително промените в цените на петрола, досега не е забелязала никакво влияние върху поведението на потребителите.


Избирател блокира машина във варненско село
Варненска местност остава без вода днес
Гръм уби млад мъж в планината
18 души са ранени в катастрофи за последните 24 часа
Трудноподвижна жена загина при пожар
Икономиката е най-големият враг на Тръмп
Поскъпващото самолетно гориво елиминира полети в цял свят
„Смяната на режима“ в Унгария е едновременно опасна и необходима
Юлиян Войнов: Европа трябва да събуди спящите си капитали
Китай търси сближаване с Италия на фона на напрежението между Тръмп и Мелони
Кои коли втора ръка е добре да се избягват
Eдин загинал и шестима ранени в квалификация за „24 часа на Нюрбургринг“
Защо един разбита кола беше застрахована за 1 милион долара
Е, не: Китайци патентоваха седалка с вградена... тоалетна
Stellantis затваря 90-годишен завод във Франция
Конкурсът "Златните 240": Песента "Самолета" се открои сред вота до 11 часа
Проблем в РИК-Благоевград: Председателят и секретарката заседнаха в асансьор
Два джипа притискали кандидат за депутат в Благоевград ВИДЕО
Бог прибра Святата ръка, най-великият баскетболист отказал да играе в НБА
Шофьорът на рейса, помел коли в Хасково, е бил на психоактивни лекарства