Цените на жилищата във Великобритания са нараснали до почти рекорден връх в края на миналата година, сочат данни на Nationwide Building Society, цитирани от Bloomberg. Това показва, че устойчивият жилищен пазар в страната е набрал още по-голяма инерция.
Кредиторът съобщи, че цените са се повишили с 0,7% на месечна база до средно 269 426 паунда (338 хил. долара) и се намират малко под рекордния връх от 273 751 паунда (343 хил. долара), достигнат през лятото на 2022 г.
Данните са поредното доказателство, че жилищният пазар набира скорост и е една от малкото силни области на вялата британска икономика.
Това е четвърто поредно месечно покачване и е в унисон с други данни, които показаха стабилно търсене от купувачите, включително увеличение на одобренията на ипотечни кредити до най-високия връх от над две години насам.
Цените на жилищата във Великобритания се възстановиха миналата година. Графика: Bloomberg LP
Пазарът е подкрепен от нарастващите реални доходи и от края на несигурността относно първия бюджет на лейбъристите, представен на 30 октомври. Потребителите до голяма степен бяха пощадени от повишенията на данъците с 40 млрд. паунда (50,1 млрд. долара) в бюджета, а през ноември получиха психологическа подкрепа от второто понижение на лихвите от Английската централна банка (АЦБ) за годината.
„Активността на ипотечния пазар и цените на жилищата се оказаха изненадващо устойчиви през 2024 г. предвид продължаващите предизвикателства пред достъпността за потенциалните купувачи“, коментира Робърт Гарднър, главен икономист на Nationwide.
Тези предизвикателства вероятно ще се запазят през 2025 г., като се очаква АЦБ да предостави само ограничено успокоение на купувачите. Лихвите по ипотечните кредити се повишиха през последните месеци, след като бюджетът предизвика опасения, че той ще забави пониженията на лихвите от ръководителите на АЦБ. Пазарите очакват само още две понижения на лихвите с четвърт пункт през 2025 г., след като неотдавнашни данни показаха, че инфлацията във Великобритания и натискът върху заплатите отново нарастват.
Цените на жилищата са завършили годината с ръст от 4,7% над нивото от декември 2023 г., съобщи Nationwide. Всички области са записали растеж през последното тримесечие на 2024 г., а Северна Ирландия се е представила най-добре с годишно покачване от 7,1%.
За Англия икономистите на Nationwide посочват нарастващо разделение в направление север-юг. Цените на жилищата в Северна Англия са се повишили с 4,9%, с 2,7 пункта по-бързо, отколкото в южните области.
В следващите месеци сделките може да бъдат подкрепени от стремежа за финализиране на продажби преди понижаването през април на прага на цените на жилищата, от който започва да се начислява гербов налог.
„Това ще доведе до ръст на сделките през първите три месеца на 2025 г. (особено през март) и до съответен период на слабост през следващите три до шест месеца, както при предишните промени на гербовия налог“, коментира Гарднър.
Bloomberg Economics очаква цените на жилищата да нараснат с 4% през 2025 г., въпреки че достъпността ще се подобри по-бавно.
Икономистът Нирадж Шах прогнозира, че вноските по ипотечните кредити като дял от доходите на бъдещите купувачи ще намалеят до средните нива преди финансовата криза до края на 2025 г. вместо в началото, както се очакваше през октомври.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас