Европейските акции поскъпват, докато трейдърите оценяват неочаквания резултат от предсрочните избори във Франция. Еврото изтрива загубите си спрямо долара, а френските облигации остават без съществена промяна, предаде Bloomberg.
Общоевропейският бенчмарк Stoxx Europe 600 се повишава с 0,5%, след като преодоля ранния спад, а френският индекс CAC 40 заличава по-ранните загуби и също напредва с 0,5%.
Левият „Нов народен фронт“ се очерта като доминиращата сила в Националното събрание след изборите в неделя, макар че нито една група не успя да си осигури работещо мнозинство. Възможностите са „Нов народен фронт“ да сформира правителство на малцинството или да изгради широка и тромава коалиция.
Резултатът нанесе болезнен удар на президента Еманюел Макрон и изпрати в безизходица втората по големина икономика в еврозоната, предвещавайки период на политическа нестабилност само няколко седмици преди Париж да приеме Олимпийските игри.
В навечерието на вота инвеститорите бяха обезпокоени от перспективата крайната десница да получи мнозинство в парламента на страната след съкрушителното поражение на Макрон на изборите за Европейски парламент миналия месец.
Британският индекс FTSE 100 е стабилен. Германският показател DAX се повишава с 0,4%, а измерителят FTSE MIB напредва с около 1%.
В знак на отслабваща тревога допълнителната доходност, която инвеститорите изискват, за да държат френски облигации в сравнение с германските им аналози, се свива до около 70 базисни пункта. Това е под нивата от разгара на пазарната криза през миналия месец.
Волатилността на френските акции остава по-висока. Изображение: Bloomberg
Фючърсите върху американските акции отстъпват след ралито на Wall Street миналата седмица, като сред основните събития тази седмица са изявлението на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл пред Конгреса и данните за инфлацията в САЩ. Трейдърите ще очакват двете да затвърдят залозите, че облекчаването на политиката може да започне още през септември.
Доходността по държавните облигации се повишава, а доларът се стабилизира след спада от миналата седмица.
Биткойнът поевтиня в понеделник сутринга заедно с другите криптовалути поради опасения за възможни продажби на токена от кредиторите на фалиралата борса Mt. Gox. В Китай централната банка се опита да поеме по-голям контрол върху пазарните лихвени проценти, като обяви допълнителни операции на открития пазар и затегна диапазона, в който могат да се колебаят краткосрочните лихвени проценти.
При суровините цените на петрола се понижават след четири поредни седмични ръста на фона на заплахите за производството на суров петрол, породени от ураган в САЩ и горските пожари в Канада. Златото остава стабилно, а желязната руда продължава спада си от едномесечния връх.
Данните са актуални към 12:00 ч. българско време.


Предлагат подготвителен преди първи клас за деца, които не владеят добре български
Тъжна вест! Бивш футболист на ЦСКА загина в буря
Илиан Илиев определи групата за мача в Пловдив
Домашен арест за шофьора, обвинен за катастрофа със загинал мотоциклетист във Варна
Хороскоп за 31 юли 2026
Бъдещето на финансите според Coinbase
Ford печели с високопроходимите автомобили
Бъдещето на бетона - отрицателни емисии и нови функции
Тръмп каза, че би се разочаровал, ако Китай дава оръжия на Иран
ЕС отделя €10 млрд. за публично финансиране на нови AI центрове за данни
Toyota си остава най-големият производител в света
Шведският гений: Как Saab и Volvo правят полетите по-безопасни
Петте най-емблематични Alfa Romeo с легендарния Busso V6
Три критични грешки при паркиране в жегите
BMW не смогва на търсенето на новото iX3
Кая Гербер и Хоумър Гиър предизвикаха фурор 35 години след развода на родителите си
След равенство с Апоел, Лудогорец няма да играе в Европа
Медведев поиска "нов Нюрнберг" за действията на украинските сили
Полша завива още по-надясно, а това тревожи Брюксел и Киев
преди 2 години а след тур дьо франс направо ще избие ***..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Хахаха,САС 40 вече обърна хода и е в спад към 13:00 часа.До края на деня имавреме, а до петък още повече.Франция се самоуби, като избра комунисти и глобалисти в съюз срещу единствените, които милиеят за Франция.Меланшон вече се изцепи, че арабския език ще бъде въведен, като втори официален език.Дупе да им е яко на бизнесмените и белите французи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години И кво станА с микроня? Май се сви до нанометър. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: 1, хихихи, само не ми е ясно защо се обръщаш към мен! Аз с борси не се занимавам. Когато имам пари, предпочитам направо в казино да ги издухам или мултиплицирам. Тъй че индексите си ги следете Вие /като си нямате друга работа/ и им се радвайте или плачете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години хаха ... тошко стоте акаунта , нещо имаш ли да коментираш ве ?! що се повишават индексите ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар