„Бианор Холдинг“ АД обяви, че отново ще увеличи капитала си. В съобщение, публикувано чрез Българската фондова борса (БФБ), от дружеството посочват, че решението е взето от съвета на директорите на заседание, проведено на 29 юли 2024 г.
Проспект е внесен в Комисията за финансов надзор на 30 юли 2024 г. Регулаторът трябва да го одобри в следващите седмици. „София Интернешънъл Секюритиз“ АД е инвестиционният посредник, който обслужва процедурата.
Дружеството този път търси близо 24,6 млн. лева от инвеститорите, като ще предложи нови до 4 096 711 безналични акции с право на един глас в общото събрание, всяка с номинална стойност в размер на 1 лев и емисионна стойност 6 лева.
Това е третото увеличение на капитала на „Бианор Холдинг“ в последната малко повече от година. В същия период тя осъществи и един сплит. Ако набере цялата търсена сума, компанията ще постигне пазарна капитализация около 100 млн. лева. Последната цена на сделка с акции на компанията е 6,1 лева.
Капиталът на дружеството ще бъде увеличен, само ако бъдат записани и платени най-малко 2,5 млн. нови акции.
Увеличението е с цел погасяване на задължение по мостово финансиране за придобиването на „Диджитал Лайтс“ ЕООД и набиране на средства за бъдещи придобивания на компании от ИТ сектора, поясняват от компанията. Дружеството започна серия от придобивания от март 2023 г. Първите сделки са за компаниите ITIDO и Databreathe, заради които компанията проведе увеличение на капитала и набра 8 млн. лева.
Месец и половина след това увеличение „Бианор Холдинг“ обяви увеличение на капитала със средства от неразпределената печалба. Акционерите получиха непаричен дивидент в размер на 5 729 595 лева.
През април тази година приключи последната процедура по увеличение на капитала, като дружеството набра 20 млн. лева. Ключов акционер в компанията чрез тази процедура стана фондът BlackPeak, заради който публичното дружество въведе управление с участието на два класа директори. Клас Б директорът, който играе ролята на контрольор на другите директори, е Росен Иванов, съосновател и управляващ партньор на BlackPeak Capital.
Междувременно дружеството придоби и компанията „ГоуТуАдминс Груп” ООД, както и „Булбера“ ООД, малко над 51% от „Прайм Холдинг“ и „Диджитал Лайтс“ ЕООД. С придобиването на последните две компании компанията обяви и ребрандирането си като Wiser Technology.
В продължение на години акциите на „Бианор Холдинг“ се търгуваха на алтернативен пазар на БФБ, тъй като нямаше почти никаква търговия с тях. С активизирането на придобиванията обаче и желанието да привлече повече инвеститори дружеството успя да подобри ликвидността и да премести акциите на основен пазар през септември 2023 г.
В последната година акциите на дружеството поскъпват с над 120%, а пазарната капитализация в момента достига почти 75,6 млн. лева.
Свързани компании:


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина