Цената на водещия сорт руски петрол "Уралс" се срина и доближава нивото от 50 долара за барел на фона на паниката на световните пазари след митата, въведени от американския президент Доналд Тръмп, пише Bloomberg. Това е най-ниското ниво за последните 21 месеца, изчислява още агенцията.
Говорителят на Кремъл Димитрий Песков коментира, че властите следят внимателно случващото се на петролните пазари и работят за "минимизаране на ефекта от тази международна икономическа буря" върху руската икономика, отбелязва ТАСС. Приходите от продажбата на петрол са от съществено значение за руския бюджет.
Според данните на Министерството на финансите през януари - февруари 2025 година приходите от продажбата на петрол и газ са съставлявали към една трета от всички приходи в хазната, допълва Bloomberg. Руският бюджет е изчислен на базата на цена от петрола през 2025 година в рамките на около 70 долара за барел.
В края на седмицата руската икономическа агенция "Прайм" отбеляза, че във ведомството вече очакват цената да е по-близо до 60 долара, но не очакват това да доведе до по-сериозни проблеми. В бюджета е заложен дефицит от 0,5% от брутния вътрешен продукт (БВП), а при по-евтин петрол дефицитът ще бъде с още не повече от 1% от БВП. Руски икономисти обаче коментираха, че по време на война за Москва ще бъде трудно да намери как да финансира бюджетния си дефицит.
Разходите за войната в Украйна се увеличават и свиване на приходите може да донесе допълнителен натиск върху икономиката. Срива на фондовите пазари вече изтри към 24 млрд. долара от капитализацията на компаниите, търгувани на Московската фондова борса в края на миналата седмица. Основният индекс на руската борса - MOEX отчете спад от над 2% до 2720 пункта към края на търговския ден на 7 април.
В петък търговията със сорта "Уралс" на пристанището в Приморск затвори при цена от 52,76 долара за барел, сочат данните на Argus. Днес (7 април) цената на сорта "Брент", която е референтна за търговията и с руски петрол, продължи да пада и достигна ниво от 63 долара барел.
Спадът може да продължи, след като американският президнет Доналд Тръмп обеща още 50% върху вноса на китайски стоки, ако Пекин не отстъпи. Това обещава затягане на търговската война, а не изход от кризата, допълва CNBC.


Варненка: Добре, че Евровизията я дадоха на Бургас!
Заради ремонта на ДГ „Чайка“: Обявяват места в ДГ „Петър Берон“ във Варна
Младежкият симфоничен оркестър на ЕС гостува във Варна на 18 август
Шишков за Баба Алино: Отиващата си предишна власт във Варна е създала нов модел на незаконно строителство
Корпорация "КУБ": Действаме изцяло в рамките на закона!
Възможно ли е България да стане хъб за технологии от Азия към Европа?
Си Дзинпин окуражи народа и армията по време на ключово събитие в Пекин
Израел нанесе нови удари по Ливан
Тръмп заяви, че ограничава американските военни учения в Южна Корея
Нискобюджетните продукции са спасението на Холивуд
По-бърза от LaFerrari, по-лека от Porsche 911... и по-евтина от Toyota Yaris Cross
Ексцентрици посегнаха на Chiron и Mistral и взривиха представите за лукс
Porsche пусна брутален GT2 RS в чест на култовия Моби Дик
Ford показа най-екстремния открит Mustang в историята
Отбор от MotoGP си търси нов пилот с... обява
Украйна удари руски складове за дронове и станция за управление на "Орион" в Крим
Левски получи още билети, над 38 000 ще гледат мача с АЕК
63 години без отговор: Неразкритото убийство на Карин Къпсинет
Три жени и мъж в ареста, обрали 26-годишна и я бутнали в гроб
В Пернишко: Мъж наби жена си и сина си, момчето е със счупен пръст
преди 1 година До: Проктор енд Гембъл, че кво лошо има в това. Аз Викам да стане $30, да видим тогава фючърсните, какъв ше го ядът. Може пък от фючъри, да станат фиичъри :):):). Годд да се смили над ***. И над тебе също. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Ако остане на $50 за барел само две седмици ще има много " Ойй бляяяяя " ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар