В момента виждаме едни от най-големите спадове на пазарите от 2008 година насам. Преобладават притесненията за икономическа рецесия, което доведе до 20% спад на S&P 500 и доста панически разпродажби. Това коментира Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант в „ЕЛАНА трейдинг“, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
Гостът отбеляза наличните опити за отскок от тези дъна, но смята, че е рано да се говори за обръщане на тенденцията на пазарите.
"Най-голяма е волатилността в технологичния сектор, което е нормално, защото инвеститорите ги купуваха с най-големи мащаби, а сега се ликвидират позиции. Доказателство за това е поевтиняването на златото. Компания като Tesla е сред най-засегнатите компании, където натежава и политическият фактор“, коментира Цачев.
Европейските оръжейни компании също са засегнати от случващото се, големите хедж фондове ликвидират позициите си. „Отбранителната индустрия се нуждае от евтини ресурси, за да генерира печалба - това са енергия и метали, а в Европа това не е налично“, коментира гостът.
Според него очакванията на пазара са доларът да стане структурно по-слаб.
“По време на икономическа рецесия доларът се счита за валута убежище, което може да обърне тази тенденция. Подобряването на търговския баланс също би трябвало да подкрепи щатската валута. Ако сред инвеститорите продължи да нараства убеждението, че е по-добре да се инвестира извън САЩ, това би създало предизвикателства за американската икономика", коментира инвестиционният консултант.
Според Цачев става дума за много голяма революционна програма в начина, по който се движат стоките и капиталите между границите. „Факт е, че пазарите не са подготвени, те игнорираха сигналите. Случващото се е с мащабите на отпадането на златния стандарт през 1971 година… Пазарът започва да се адаптира към заплахата от рецесия, която нараства“, каза той.
Що се отнася до европейските пазари, очаква се индексите бързо да започнат да догонват американските по мащабите на спада, посочи анализаторът. "Засега европейският инвеститор се фокусира върху това, че ще се харчат пари за инфраструктура и отбрана. Америка се опитва да направи обратното – да ограничи безразборните държавни харчове, докато Европа сега поема по този път, който не е устойчив“, каза Цачев.
"Петролът остава под натиск, но ситуацията не е такава, че той да слезе под 50 долара за барел“, категоричен е анализаторът.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни