IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Европейските борси записаха шеста поредна възходяща сесия

Финансовият и здравният сектор бяха сред водещите в Европа във вторник

20:45 | 29.04.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Европейските борси продължиха ръстовете си в шеста поредна сесия във вторник, като финансовият сектор оказа подкрепа след отчетите на HSBC и Deutsche Bank, въпреки че вниманието беше насочено върху начина, по който компаниите оценяват последиците от митата на САЩ, предават Ройтерс и CNBC.

Паневропейският индекс Stoxx 600 се повиши с 0,4%, а индексът на аерокосмическата и отбранителната промишленост поведе ръстовете.

Лондонският бенчмарк FTSE 100 прибави 0,55% до ниво от 8463,46 пункта. Германският DAX отбеляза ръст от 0,69% и завърши деня на ниво от 22 425,83 пункта. Френският CAC 40 не се вписа във възходящата тенденция и се понижи с 0,24% до 7555,87 пункта в края на сесията.

Книжата на Rheinmetall поскъпнаха с 8,5%, след като водещият производител на боеприпаси в Европа обяви ръст на приходите си от продажби през първото тримесечие с 46%, подкрепени основно от бизнеса ѝ в сектора на отбраната.

Секторът на здравеопазването също се представи силно във вторник с повишение от 1,2%. Книжата на Novo Nordisk поскъпнаха с 2,4%, след като фармацевтичната компания съобщи, че работи с компаниите за телемедицина Hims & Hers и LifeMD да продават лекарството ѝ „Вегови“.

Цената на акциите на HSBC се повиши с 3%, след като базираният в Лондон кредитор започна обратно изкупуване на акции в размер на 3 млрд. долара макар да предупреди, че търсенето на заеми и качеството на кредитите може да пострадат от по-широките последици от търговската война на президента на САЩ Доналд Тръмп.

Книжата на Deutsche Bank поскъпнаха с 5%, след като най-голямата банка в Германия обяви ръст на печалбата от 39% през първото тримесечие.

Тръмп ще подпише указ, който дава на автомобилните компании, произвеждащи коли в САЩ, успокоение от част от новите му мита от 25% върху автомобилите, за да им даде време да върнат част от веригите си за доставки в родината, съобщи министърът на търговията Хауард Лътник.

Напоследък световните пазари се стабилизираха на фона на нарастващия оптимизъм за смекчаване на търговското напрежение между САЩ и Китай, след като бяха подложени на натиск от разпродажби по-рано този месец поради митата на Тръмп, които влошиха нагласите.

Членът на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Пиеро Чиполоне предупреди, че световна търговска война може да има „недвусмислено рецесионни последици“ за въвлечените страни.

Въпреки ръстовете напоследък европейският бенчмарк е напът да запише втори пореден месец на спад.

На корпоративния фронт книжата на Capgemini поскъпнаха с 5,6%, след като френската IT консултантска компания обяви по-високи от очакванията приходи през първото тримесечие.

На обратния полюс книжата на BP поевтиняха с 2,4%, след като петролният гигант обяви по-голям от очакванията спад с 48% на нетната си печалба и  съобщи за напускането на ръководителя си на стратегията.

Цената на акциите на Porsche се понижи с 4,1%, след като германската компания за спортни автомобили намали поредица от прогнози за 2025 г.

Потребителите в еврозоната са повишили очакванията си за инфлацията през идните години през март, показа допитване, въпреки че то предшества митата на САЩ за повечето страни.

Нагласите на германските потребители са се подобрили преди началото на май, тъй като перспективите за ново правителство изглежда успокояват домакинствата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:32 | 29.04.25 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още