Лихвите по новите депозити на домакинствата и фирмите в България по сключени договори с банките през май се увеличават, като има намаление в сравнение с април само при спестяванията, направени в евро. Обемите на депозитите се увеличават, отчита Българската народна банка.
Фирмени депозити
По данни на статистиката на централната банка за лихвите по новите депозити на бизнеса, през май в сравнение с април средната лихва по спестяванията с договорен матуритет (ДДМ) в левове се повишава с 0,28 пр. п. до 1,61%, като за година ръстът е с 2,15 пр. п.
Средният лихвен процент на спестяванията в евро отбелязва месечно понижение с 0,06 пр. п. до 1,48%, като за година повишението е с 1,64 пр. п.
Обемът на новия бизнес по депозитите с договорен матуритет в левове за един месец се увеличава с 41,7% (113,4 млн. лв.) до 385,3 млн. лв., при годишен ръст от 139,2%. Спестяванията, направени в евро, растат през май в сравнение с април със 71,5% (156,9 млн. лв.) до 376,4 млн. лв., като за година повишението е с 328,6%.
Спестявания на домакинства
През май средният лихвен процент по депозитите с договорен матуритет в левове се повишава с 0,09 пр. п. спрямо април до 0,56%, при годишен ръст от 0,44 пр. пункта.
При спестяванията в евро месечният ръст е с 0,04 пр. п. до 0,70%, а годишният – 0,59 пр. п.
Средните лихвени проценти по депозитите, договорени за ползване след предизвестие в левове и в евро запазват нивата си от април съответно от 0,11% и 0,16%.
Обемът на новия бизнес по спестяванията с договорен матуритет в левове нараства за месец с 14,6% (23,6 млн. лв.) до 184,9 млн. лв., като за година увеличението е със 72,3%. Депозитите с договорен матуритет в евро имат месечен ръст от 26,8% (37,5 млн. лв.) до 177,1 млн. лв., а годишният достига 141,7%.
Лихвени проценти по нов бизнес по депозити с договорен матуритет на фирми и домакинства


Община Варна награди най-изявените доброволци за 2025 година
Тръгна петиция против отдаването на кортовете в "Чайка" на частни клубове
Хороскоп за 7 декември 2025
МААЕ: Защитният саркофаг на АЕЦ "Чернобил" е повреден
Виц на деня - 7 декември
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Ген. Атанасов: Ако този вот на недоверие не мине, ще се усилят протестите
Мирослав Великов победи в "Игри на волята", грабна чек за 100 000 лв.
Вашингтон и Киев отчитат напредък след срещите в Маями
Осъдиха българския шофьор, карал в насрещното в Гърция
Най-големият син на Болсонаро ще се кандидатира за президент на Бразилия