Китайската централна банка запазиха основните си лихвени проценти по кредитите без промяна за пети пореден месец, предаде Bloomberg.
Основният лихвен процент по едногодишните кредити бе запазен на ниво 3,1%, а по петгодишните - на 3,6%. Икономистите също очакваха разходите по заемите в азиатската държава да останат стабилни.
Пекин трябва да мобилизира финансова подкрепа, за да подкрепи буксуващия жилищен пазар и да стимулира разходите на бизнеса и домакинствата, за да прекъсне дефлационния цикъл. Втората по големина икономика в света страда от слабото търсене на заеми, докато растежът на цените остава упорито потиснат.
Премиерът Ли Цян обеща „навременно“ намаляване на лихвените проценти и дългосрочно вливане на ликвидност в банковата система през тази година, като през следващите месеци се очакват парични и фискални стимули, за да се компенсират последиците от по-високите американски мита при втория президентски мандат на Доналд Тръмп.
Основна пречка за намаляване на лихвените проценти по кредитите в Поднебесната империя сега е натискът върху рентабилността на банките, измерена чрез рекордно ниските им нетни лихвени маржове. В отговор на това през тази година правителството емитира специални държавни облигации на стойност 500 млрд. юана, за да попълни капитала на големите държавни кредитори.
Въпреки че потребителската икономика на Китай показа признаци на съживяване, вероятно са необходими повече политики за стимулиране на вътрешните разходи, за да се поддържа подемът.
Растежът на продажбите на дребно се ускори в началото на 2025 г. благодарение на тържествата около китайската Нова година и поради разширяването на програмата на правителството за субсидиране на покупките на нови потребителски стоки.


Съдът за Баба Алино: Имотите имат статут на горска територия
Мирчев: Спорът за оръжията за Украйна прикрива провалите в управлението
Почитат паметта на Надежда Парушева в маратона Галата – Варна
По Черноморието ни ври от сафрид, хамсия и цаца
Разчистват ската под Морско казино в четвъртък
Европа е близо до одобрение за своя конкурент на SpaceX
Исторически обрат: Слънчевата енергия надмина въглищата в САЩ през май
SpaceX и други мега компании може да чакат с години, за да влязат в S&P 500
Акциите на ASML достигат рекорд, но оценката е най-ниска от години насам
Ел Ниньо се завръща и носи суши, горещини и риск за реколтите
Брутален Mercedes-Benz SL Brabus 7.3S V12 си търси нов собственик
Mazda тества система, който „изяжда“ CO2 в движение
Този непознат знак решава най-големия проблем с трафика
Mitsubishi продължава да търси място на Eclipse
Гениално или ексцентрично - „циклопското око“ на Citroen
ГЕРБ-СДС: Навън пред партньорите се говори едно, тук е друго
Йотова награди пожарникарите, гасили автобуса на "Челопешко шосе"
Задържаха жена в Дивотино за безразборна стрелба
Оставката на Кандев: Не е добър симптом пореден герой да влиза в политика
Броени дни до концерта на Empire Of The Sun в София